W środę premier Beata Szydło wygłosi expose

W środę premier Beata Szydło wygłosi expose
PAP/Leszek Szymański

Pytana o termin wygłoszenia expose Witek odpowiedziała: "w środę". "Chcemy jak najszybciej, żeby ten rząd mógł zacząć normalnie, w pełni już działać" - podkreśliła rzeczniczka rządu. "Expose jest potrzebne, więc nie ma co zwlekać" - dodała.

 

Wcześniej w poniedziałek premier Szydło w Polsat News mówiła, że expose chce wygłosić w Sejmie jak najszybciej i postara się, żeby to było w tym tygodniu. Podkreśliła, że sytuacja w Polsce, ale przede wszystkim w Europie, jest tak napięta, że dobrze byłoby, gdyby rząd miał pełną legitymację do podejmowania decyzji.

 

Szefowa rządu mówiła, że do piątkowych zamachów w Paryżu myślała, "że to będzie zupełnie inne expose"; główny nacisk miał być położony na gospodarkę i rozwój. "Ale od piątku sytuacja ulegała zmianie, i myślę, że sprawy się przedefiniowały i na pewno dla każdego obywatela w Polsce, dla nas, którzy dziś bierzemy odpowiedzialność za sprawy polskiego państwa, najważniejsze jest bezpieczeństwo" - dodała premier.

 

Rząd premier Szydło został powołany w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z konstytucją premier, w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania rządu (expose) z wnioskiem o udzielenie mu wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów

 

(PAP)