Prokuratura wnioskuje o aresztowanie Burego

Informację o skierowaniu do sądu wniosku o aresztowanie Burego - podaną wcześniej przez adwokat Burego Karolinę Margulewicz-Fortunę - potwierdził rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach Leszek Goławski.

 

Bury został zatrzymany w środę przez CBA. W czwartek Prokuratura Apelacyjna w Katowicach przedstawiła mu sześć zarzutów, dotyczących m.in. przyjmowania wysokich łapówek za wpływanie na działanie różnych instytucji państwowych. Chodzi o ponad 900 tys. zł. Może mu grozić kara do 12 lat więzienia.

 

W piątek przerwane poprzedniego dnia przesłuchanie było kontynuowane. W ocenie Goławskiego, nie wniosło ono nic nowego do sprawy - Bury nie złożył żadnych wyjaśnień i ograniczył się do oświadczenia.

 

Po analizie całego materiału dowodowego prokurator zdecydował się skierować wniosek o tymczasowe aresztowanie do końca roku – do tego czasu przedłużone jest śledztwo. Goławski podał, że obrona wniosła o zastosowanie wolnościowych środków zapobiegawczych – dozoru, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego w wysokości 100 tys. zł. Prokuratura się na to nie zgodziła.

 

Podczas piątkowego przesłuchania prokurator nie przedstawił Buremu kolejnych zarzutów, czego nie wykluczał w czwartek rzecznik prokuratury. Chodzi o sprawę dotyczącą m.in. niezgodnego z prawem wpływania na wyniki konkursów w NIK. „Taki wniosek złożyli obrońcy – żeby tych czynności dzisiaj nie przeprowadzać. To jest zresztą inna sprawa i w innym terminie te zarzuty zostaną przedstawione” – wyjaśnił prok. Goławski.(PAP)