Asad: Syryjskie wojska posuwają się naprzód dzięki rosyjskim nalotom

Asad: Syryjskie wojska posuwają się naprzód dzięki rosyjskim nalotom
Chińskiej stacji Phoenix Television prezydent powiedział, że Rosjanie są uzależnieni od syryjskich sił lądowych i "współpracują z nami".
 
"W następstwie udziału sił powietrznych Rosji w walce z terroryzmem sytuacja się poprawia. Mogę powiedzieć, że armia posuwa się teraz naprzód prawie na wszystkich frontach" - podkreślił. Jego wywiad zrelacjonowały syryjskie media państwowe.
 
Według Asada rosyjskie naloty są skuteczniejsze niż naloty koalicji pod wodzą USA, ponieważ Moskwa koordynuje swe działania z rządem syryjskim.
 
Od czasu, gdy rosyjskie lotnictwo rozpoczęło naloty w Syrii, wojska syryjskie zajęły dziesiątki miejscowości na północy i na zachodzie kraju. Na rozkaz prezydenta Władimira Putina Rosjanie znacznie nasilili naloty w Syrii po ujawnieniu, że przyczyną katastrofy rosyjskiego samolotu pasażerskiego 31 października na Synaju była bomba. Odpowiedzialność za ten zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie.
 
Rosja zapewnia, że celem jej działań w Syrii jest Państwo Islamskie i inne terrorystyczne ugrupowania zbrojne, jednak krytycy jej zaangażowania twierdzą, że rosyjskie lotnictwo atakuje też umiarkowanych rebeliantów, przeciwników reżimu Asada. Od wybuchu konfliktu syryjskiego w marcu 2011 r. zginęło ponad 250 tysięcy ludzi.
(PAP)