Donald Tusk pogratulował Beacie Szydło objęcia funkcji premiera

Donald Tusk pogratulował Beacie Szydło objęcia funkcji premiera
PAP/EPA/IAN LANGSDON

Tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej szefowej rządu z szefem RE były również najbliższe spotkania międzynarodowe: szczyt Unia Europejska - Turcja w Brukseli oraz szczyt klimatyczny COP 21 w Paryżu - podkreślono w komunikacie.

 

Również Donald Tusk poinformował na twitterze, że odbył pierwszą rozmowę z polską premier. Jak napisał wśród tematów znalazły się wyzwania stojące przed Polską i Unią Europejską, które będą dyskutowane na nadchodzących szczytach, tj. Turcja, migracja oraz klimat.

 

Rzeczniczka rządu Elżbieta Witek poinformowała w czwartek, że Beata Szydło weźmie udział w niedzielnym szczycie UE - Turcja, a w poniedziałek szefowa rządu uda się do Paryża, gdzie rozpocznie się konferencja klimatyczna. Będzie to pierwsza wizyta zagraniczna Szydło.

 

Według Tuska, który zwołał niedzielny szczyt, spotkanie ma dodać energii relacjom unijno-tureckim w sprawie migracji oraz pozwolić na powstrzymanie napływu migrantów z Turcji do UE.

 

Turcja jest głównym krajem tranzytowym dla przybywających do UE uchodźców z Syrii, a współpraca z nią ma decydujące znaczenie w obliczu kryzysu związanego z napływem syryjskich uchodźców do Europy. W Turcji schroniło się ponad 2 mln uciekających przed wojną Syryjczyków, jednak bardzo wielu z nich wyrusza w dalszą drogę do UE przez Grecję i Bałkany Zachodnie.

 

Z kolei w poniedziałek w Paryżu rozpocznie się konferencja klimatyczna COP21. Celem spotkania, w którym weźmie udział, według źródeł z otoczenia szefa francuskiej dyplomacji - gospodarza konferencji, 147 szefów państw i rządów, jest osiągnięcie powszechnej zgody w sprawie walki z ocieplaniem się klimatu.

 

(PAP)