Białoruś: W Mińsku zatrzymano uzbrojonego uczestnika walk w Donbasie

Białoruś: W Mińsku zatrzymano uzbrojonego uczestnika walk w Donbasie
„Miał przy sobie torbę podróżną, był dość nietypowo ubrany, wydało go specyficzne zachowanie. Milicjanci postanowili się tym zainteresować i ustalić tożsamość. Podeszli do mężczyzny, przedstawili się i poprosili o dokumenty. Wtedy odkryli, że ma on na sobie pod kurtką kamizelkę kuloodporną” – powiedział rzecznik mińskiego oddziału MSW Alaksandr Łastouski.
 
Jak dodał, potem znaleziono u mężczyzny m.in. pistolet, ładunek wybuchowy domowego wyrobu, zaświadczenie, że jest uczestnikiem antyterrorystycznej operacji na terytorium Ukrainy, czarno-czerwoną flagę Prawego Sektora i kominiarkę.
 
Łastouski powiedział, że wobec mężczyzny wszczęto sprawę karną.
 
W czwartek szef Komitetu Śledczego Iwan Naskiewicz powiadomił, że do zatrzymania uczestnika działań zbrojnych na Ukrainie doszło w nocy ze środy na czwartek.
 
Minister spraw wewnętrznych Białorusi Ihar Szuniewicz nie wykluczył w zeszłym tygodniu wszczynania spraw karnych przeciwko obywatelom Białorusi, uczestniczącym w walkach w Donbasie. Według niego takich osób jest okołostu, ale sprawy mogłyby dotyczyć 20. Jego zdaniem osoby te mogłyby być sądzone z artykułu o najemnictwie.
 
W odpowiedzi na słowa Szuniewicza Białorusini walczący po stronie władz ukraińskich wydali oświadczenie na Facebooku, w którym podkreślili, że "Białorusini broniący dziś Ukrainy, bronią także Białorusi". W oświadczeniu zaapelowano też do władz Białorusi o powstrzymanie "kłamliwej propagandy z Moskwy, pod wpływem której obywatele Białorusi są werbowani w szeregi nielegalnych formacji zbrojnych separatystów".
 
Na Ukrainie Białorusini walczą zarówno po stronie sił ukraińskich, jak i prorosyjskich, choć dokładne dane nie są znane. Wiadomo o kilku Białorusinach zabitych na Ukrainie. W kwietniu "Nasza Niwa" poinformowała o śmierci pierwszego Białorusina, który walczył po stronie sił prorosyjskich na wschodzie Ukrainy. W sierpniu powiadomiła zaś o śmierci Białorusina walczącego w ochotniczym Prawego Sektora.
(PAP)