Dwie osoby podejrzane o uprowadzenie 3-latka nie trafią do aresztu

Jak poinformowała rzeczniczka mazowieckiej komendy policji kom. Alicja Śledziona, dotychczasowe ustalenia wskazują na współdziałanie podejrzanych z ojcem dziecka. Nadal trwa ustalanie miejsca pobytu 3-letniego Fabiana oraz jego ojca.
 
Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Radomiu Joanna Kaczmarek-Kęsik poinformowała w piątek, że sąd rejonowy nie uwzględnił wniosku prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec 38-letniej kobiety i 46-letniego mężczyzny. „Sąd uznał, że materiał dowodowy uprawdopodabnia zaistnienie przestępstwa, jednak nie zostały spełnione szczególne przesłanki do zastosowania tymczasowego aresztowania” – wyjaśniła rzeczniczka.
 
W ocenie sądu śledczy nie wykazali, że istnieje obawa, iż podejrzani będą utrudniać postępowanie poprzez nakłanianie innych osób do składania fałszywych zeznań lub utrudniać inne czynności procesowe. „Sąd uznał, że nie ma obawy ani ucieczki ani ukrywania się tych osób, ani bezprawnego wpływania na tok postępowania w sprawie” – zaznaczyła Kaczmarek-Kęsik.
 
Prokuratura zapowiedziała złożenie zażalenia na decyzję sądu. Śledczy mogą to zrobić w ciągu 7 dni.
 
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz, powiedziała PAP, że prokuratorzy nie zgadzają się z decyzją sądu. Zdaniem śledczych istnieją okoliczności wskazujące na obawę mataczenia przez podejrzanych. Może o tym świadczyć – według Chrabąszcz – fakt, że nadal nie wiadomo, gdzie przebywa dziecko i ustalane jest miejsce pobytu chłopca i jego ojca.
 
„Istnieje podejrzenie, że jeśli pomagali ojcu uprowadzić dziecko, to teraz będą utrudniać, żeby chłopca odszukać i oddać matce” – powiedziała rzeczniczka prokuratury.
 
3-letniego Fabiana uprowadziło we wtorek rano sprzed bloku na jednym z osiedli w Radomiu trzech mężczyzn. Wyrwali dziecko matce i zabrali do samochodu, którym odjechali w nieznanym kierunku.
 
W związku z uprowadzeniem 3-latka wprowadzony został Child Alert - system szybkiego rozpowszechniania informacji o zaginionym dziecku. Po południu we wtorek na policyjny fax przesłane zostało pismo podpisane przez ojca chłopca, w którym oświadczył on, że dziecko przebywa z nim.
 
W wyniku policyjnych działań zatrzymano 5 osób, które mogły mieć związek z uprowadzeniem chłopca. Zatrzymania miały miejsce w Krakowie, Warszawie oraz Starachowicach.
 
Dwie osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty dotyczące uprowadzenia 3-letniego Fabiana z Radomia. W przypadku dwóch osób: mężczyzny i kobiety prokuratura w czwartek wystąpiła do sądu o tymczasowe aresztowanie. Trzeciemu mężczyźnie zarzuty postawili policjanci; ma być doprowadzony do prokuratury w piątek.
(PAP)