Izrael: kolejny atak palestyńskiego nożownika w Jerozolimie

Izrael: kolejny atak palestyńskiego nożownika w Jerozolimie
PAP/EPA/ABIR SULTAN

Jak poinformowała rzeczniczka izraelskiej policji Luba Samri, zamachowcem był 38-letni Palestyńczyk, mieszkający na Zachodnim Brzegu Jordanu. Mężczyzna zaatakował nożem jednego z dwóch policjantów, patrolujących okolice historycznej Bramy Damasceńskiej. Podczas ataku miał krzyczeć "Allah akbar".

 

Ataki Palestyńczyków na Izraelczyków wciąż nie ustają. Najczęściej dokonywane są z użyciem ostrych narzędzi, a także pojazdów.

 

Od początku października w palestyńskich zamachach zginęło kilkunastu Izraelczyków. Według palestyńskiego resortu zdrowia zginęło też ok. 90 Palestyńczyków; większość z nich stanowili zamachowcy, których - jak informuje strona izraelska - zastrzelili funkcjonariusze izraelskich sił bezpieczeństwa bądź cywile. Ponad 20 Palestyńczyków zginęło w starciach z izraelskimi żołnierzami.

 

Tę najnowszą falę przemocy wywołała eskalacja sporu o dostęp muzułmanów i żydów do obiektów sakralnych na Wzgórzu Świątynnym w starej części Jerozolimy. Znajdują się tam pozostałości obu żydowskich świątyń z czasów biblijnych, natomiast dla muzułmanów jest to miejsce, z którego Mahomet odbył podróż do nieba.

 

Oliwy do ognia dolały nieoficjalne doniesienia ze strony palestyńskiej, że Izrael usiłuje zmienić religijne status quo Wzgórza Świątynnego. W pobliżu znajdującego się tam meczetu Al-Aksa zakazane jest odprawianie modlitw innych niż muzułmańskie, jednak Palestyńczycy pozostają nieufni wobec intencji Izraela z powodu częstszych w ostatnich latach wizyt składanych na Wzgórzu przez religijnych aktywistów żydowskich i ultranacjonalistycznych polityków izraelskich.

 

(PAP)