Złota Piłka FIFA - Robert Lewandowski poza finałową trójką

Złota Piłka FIFA - Robert Lewandowski poza finałową trójką
Z wymienionych graczy najczęściej nagrodę odbierał Argentyńczyk Messi. Obecnie walczy o swój piąty tytuł. Portugalczyk Cristiano Ronaldo trzykrotnie otrzymywał to wyróżnienie, a Neymar jest w tym gronie nowicjuszem.
 
O Lewandowskim głośno zrobiło się we wrześniu, kiedy w meczu ligowym z VfL Wolfsburg zdobył pięć bramek w dziewięć minut. Kilka dni później polski napastnik został uznany przez UEFA najlepszym zawodnikiem eliminacji Euro 2016. Z 13 bramkami został także ich królem strzelców. 27-letni kapitan biało-czerwonej kadry w tym roku zdobył z Bayernem mistrzostwo Niemiec, a w Lidze Mistrzów dotarł do półfinału.
 
Uroczystą galę z wręczeniem nagród zaplanowano na 11 stycznia w Zurychu. Oprócz najlepszego piłkarza roku, zostaną wybrani także najlepsza piłkarka oraz trener.
 
W plebiscycie Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej i "France Football" biorą udział selekcjonerzy i kapitanowie wszystkich reprezentacji zrzeszonych w FIFA, a także wybrani dziennikarze z tych krajów. Pod uwagę brane są osiągnięcia między 22 listopada 2014 roku a 20 listopada 2015.
 
Jedno wyróżnienie dla najlepszego piłkarza świata przyznane zostanie dopiero po raz szósty. Wcześniej liczyły się dwa plebiscyty - od 1991 roku FIFA nagradzała Piłkarza Roku, a od 1956 roku "France Football" wręczała Złotą Piłkę. W 2010 roku szef FIFA Joseph Blatter podpisał z redakcją francuskiego pisma porozumienie w tej sprawie.
 
Początkowo "France Football" nagradzał najlepszego piłkarza Europy. Od 1995 roku zmieniono przepisy i umożliwiono w nim udział zawodnikom spoza Europy grającym na Starym Kontynencie, a 12 lat później piłkarzom z całego świata.
 
Dwukrotnie w czołowej trójce znaleźli się Polacy. W 1974 roku trzeci był Kazimierz Deyna, wyprzedzony przez Holendra Johana Cruyffa i Niemca Franza Beckenbauera. W 1982 triumfował Włoch Paolo Rossi przed Francuzem Alainem Giresse i Zbigniewem Bońkiem.
(PAP)