Obama popiera prawo Turcji do samoobrony

Obama popiera prawo Turcji do samoobrony
PAP/EPA/IAN LANGSDON

Na marginesie konferencji klimatycznej w Paryżu Obama spotkał się we wtorek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

 

"Stany Zjednoczone popierają prawo Turcji do samoobrony i obrony swej przestrzeni powietrznej - powiedział Obama po spotkaniu. - Dyskutowaliśmy o tym, jak Turcja i Rosja mogą współpracować w celu deeskalacji napięcia" i znalezienia dyplomatycznego sposobu rozwiązania problemu.

 

Wezwał zarówno Rosję jak i Turcję do skoncentrowania się na walce ze wspólnym wrogiem, jakim jest Państwo Islamskie.

 

"Powiedziałem Erdoganowi, że mamy wszyscy wspólnego wroga i jest nim Państwo Islamskie. Chcę być pewien, że koncentrujemy się na tym zagrożeniu" - powiedział Obama.

 

Do drastycznego pogorszenia stosunków między Moskwą a Ankarą doszło 24 listopada, po zestrzeleniu przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-24, który według władz w Ankarze naruszył turecką przestrzeń powietrzną przy granicy syryjsko-tureckiej. Moskwa twierdzi, że rosyjski samolot nie opuścił syryjskiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski, a Rosja wprowadziła szereg gospodarczych środków odwetowych wobec Turcji.

 

(PAP)