Włochy: Rozbito komórkę dżihadystów pochodzących z Kosowa

Włochy: Rozbito komórkę dżihadystów pochodzących z Kosowa
Strona włoska poinformowała, że siły specjalne, w tym do walki z terroryzmem, przeprowadziły operację we współpracy z kosowską policją. Jak ustalono, szef komórki brał w przeszłości udział w działaniach zbrojnych poza Kosowem i przez dłuższy czas mieszkał we Włoszech.
 
Dwaj z trzech kosowskich Albańczyków, zatrzymanych we Włoszech, zostaną wydaleni, podczas gdy trzeci zostanie objęty specjalnym nadzorem - podano w komunikacie policji.
 
Komórka dżihadystów rozpowszechniała za pośrednictwem internetu, w tym na popularnych portalach społecznościowych, ideologię islamistyczną, publikowała pochwały pod adresem sprawców zamachów w Paryżu oraz treści nawołujące do nienawiści na tle rasowym i aktów przemocy.
 
Broń znaleziona w Kosowie świadczy o tym, że ludzie ci byli gotowi przystąpić do akcji - poinformowali przedstawiciele włoskiej policji, cytowani przez media.
 
Domniemani dżihadyści, rezydujący w rejonie Brescii, Perugii i Vicenzy, na zamieszczanych zdjęciach i nagraniach naśladowali terrorystów z Państwa Islamskiego pozując z bronią, a także zamieszczali typowe dla tej organizacji terrorystycznej hasła nawołujące do przemocy. Śledczy ustalili, że porozumiewając się ze sobą przy pomocy jednego z komunikatorów kierowali też pogróżki pod adresem papieża Franciszka i zapowiadali „wizytę terrorystów z Państwa Islamskiego”.
 
"Antyterrorystyczna operacja policji umożliwiła wykorzenienie komórki dżihadystycznej, która działała głównie we Włoszech i na Bałkanach i wykorzystywała internet do rozpowszechniania brutalnych treści poprzez nawoływanie do terroryzmu" - mówił szef MSW Włoch Angelino Alfano.
 
Włoskie władze informowały w ubiegłym tygodniu, że w tym roku wydaliły ok. 60 islamskich radykałów, w tym czterech imamów. (PAP)