Cameron zaleca mówienie "Daesz" zamiast "Państwo Islamskie"

Cameron zaleca mówienie Daesz zamiast Państwo Islamskie
fot. PAP/EPA
To ugrupowanie "nie jest emanacją ani islamu, ani państwa", więc nie przysługuje mu nazwa "Państwo Islamskie" - przekonywał Cameron w Izbie Gmnin podczas debaty o nalotach na pozycje IS w Syrii.
 
"Myślę, że czas najwyższy dołączyć do naszych sojuszników z Francji, Ligi Arabskiej i innych członków wspólnoty międzynarodowej, używając tak często, jak tylko się da, terminologii Daesz zamiast "ISIL" - powiedział Cameron.
 
W związku z tym rządowe konto na Twitterze przemianowano już z "UK Against ISIL" na "UK Against Daesh" ("Wielka Brytania przeciwko Państwu Islamskiemu").
 
ISIL to skrót od angielskiego wyrażenia Islamic State of Iraq and the Levant (Państwo Islamskie Iraku i Lewantu), które jest jednym z określeń Państwa Islamskiego obok IS (Islamic State - Państwo Islamskie) czy ISIS (Islamic State of Iraq and Syria albo Islamic State of Iraq and Sham - Państwo Islamskie Iraku i Syrii).
 
Znaczenie skrótowca Daesz odpowiada Państwu Islamskiemu Iraku i Lewantu, ale wymawiając go, nie podaje się słowa "islamskie", co nie jest po myśli dżihadystów z IS. Oni sami do określenie swojej organizacji używają angielskiego skrótowca ISIS.
(PAP)