Kamiński: Założenia ustawy antyterrorystycznej - w przyszłym tygodniu

Kamiński: Założenia ustawy antyterrorystycznej - w przyszłym tygodniu
Kamiński powiedział PAP, że w środę w MSWiA odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące projektu, z udziałem ministra SWiA Mariusza Błaszczaka, szefów służb specjalnych oraz szefów służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych. Prace nad projektem Kamiński będzie nadzorował osobiście wraz z ministrem SWiA.
 
"Podjęliśmy decyzję o przygotowaniu ustawy antyterrorystycznej. Wzmacniamy Centrum Antyterrorystyczne ABW" - podkreślił w rozmowie z Kamiński. W jego ocenie CAT ABW to ważny instrument, "który należy rozwijać, bo jest niezwykle przydatny, jeżeli chodzi o monitorowanie zagrożeń i wymianę informacji". "Na pewno niczego tutaj nie zaniechamy" - zapewnił.
 
Kamiński przypomniał, że ustawa powinna powstać jak najszybciej, bo w połowie przyszłego roku czekają nas dwa duże wydarzenia - szczyt NATO w Warszawie i Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka w Krakowie. "To ogromne wydarzenia, jeśli chodzi o skalę - zwłaszcza to z udziałem papieża i na pewno musimy być bardzo przygotowani pod każdym kątem - również w sensie formalnym" - tłumaczył powody opracowania specjalnej ustawy. "Musimy przewidywać wszelkiego rodzaju sytuacje - nie możemy improwizować, jeśli takie zagrożenie się pojawi" - dodał minister.
 
"Miejmy nadzieję, że takie zagrożenie nigdy nie będzie realne w naszym kraju, bo w tej chwili takich zagrożeń nie ma. Ale gdyby się pojawiły - musimy być już teraz przygotowani na każdą sytuację" - powiedział Kamiński.
 
W jego ocenie przed opracowaniem założeń za wcześnie mówić o szczegółach ustawy. "Ale intencja jest taka - żeby państwo błyskawicznie, zgodnie z pewnymi procedurami przygotowanymi państwo reagowało i wszystkie służby państwa reagowały. Żeby nie pojawiały się nagle jakieś formalne problemy, absurdalne w kontekście potencjalnych sytuacji związanych z aktami terroru" - mówił minister.
 
Według niego spotkania w sprawie projektu ustawy będą odbywały się regularnie. "Już w najbliższym czasie będziemy dyskutowali o konkretnych założeniach projektu, które będą bazą dla samej treści ustawy" - zaznaczył.
 
"Chcemy, żeby ten projekt trafił szybko po Nowym Roku do Sejmu i jak najszybciej był procedowany, tak, aby w związku z tymi dwoma dużymi wydarzeniami - żebyśmy byli przygotowani na wszelką ewentualność" - zadeklarował Kamiński.
 
"Oczywiście wiąże się to też z bieżącymi zagrożeniami, bo niestety te zagrożenia terrorystyczne w Europie są, póki co nie w naszym kraju, ale my nie możemy niczego zaniedbać" - powiedział PAP koordynator ds. służb specjalnych.
 
Powstanie ustawy zapowiedział też minister Błaszczak. Opracowaniem jej zajmuje się międzyresortowy zespół ds. zagrożeń terrorystycznych.
(PAP)