40 drużyn na mundialu - FIFA przyjęła pakiet reform

40 drużyn na mundialu - FIFA przyjęła pakiet reform
fot. PAP/EPA

Pakiet zakłada m.in. ograniczenie władzy obecnego Komitetu Wykonawczego i zwiększenie liczby kobiet w organach decyzyjnych. Nie podjęto natomiast jeszcze decyzji ws. zwiększenia liczby uczestników mundialu z 32 do 40. W nowej strukturze powstanie Rada FIFA, która zamiast Komitetu Wykonawczego będzie odpowiadać za wytyczenie głównych kierunków rozwoju FIFA, natomiast nowe ciało - Sekretariat Generalny - będzie nadzorowało działalność operacyjną i handlową prowadzącą do realizacji przyjętej strategii. Projekt zakłada też, że w Radzie FIFA znajdzie się co najmniej po jednej kobiecie z każdej sześciu organizacji kontynentalnych.

 

Zgodnie z propozycją prezydent FIFA i najwyższej rangi działacze będą mogli sprawować swoje funkcje nie dłużej niż 12 lat, czyli przez trzy czteroletnie kadencje. Przed wyborem na wysokie funkcje wszyscy kandydaci zostaną poddani szczegółowej weryfikacji przez niezależnych audytorów. Jednocześnie nie będą mogli łączyć funkcji w strukturach FIFA z jakąkolwiek działalnością polityczną.

 

"Te reformy mają sprawić, że FIFA będzie lepiej zarządzana, zwiększy się jej transparentność, a poszczególne osoby będą ponosić większą odpowiedzialność za swoje decyzje" - oświadczył pełniący obowiązku szefa światowej federacji piłkarskiej Issa Hayatou, który przewodniczył obradom Komitetu Wykonawczego w miejsce zawieszonego przez Komisję Etyki Josepha Blattera.

 

Zdaniem Kameruńczyka, proponowane zmiany w statucie to kamienie milowe, by FIFA odzyskała wiarygodność i ponownie była postrzegana jako godna zaufania, nowoczesna organizacja sportowa.

 

Propozycja powiększenia liczby uczestników mistrzostw świata nie została w czwartek zaakceptowana, ale "będzie nadal procedowana" - zaznaczyła FIFA w komunikacie.

 

Decyzja ws. pakietu reform ma zapaść na kongresie planowanym na 26 lutego 2016 roku.

 

W ostatnich miesiącach na FIFA spadła lawina krytyki w związku z aferą korupcyjną, zatrzymaniem z tego powodu kilku prominentnych działaczy federacji oraz zamieszaniem wokół wyboru gospodarzy mundiali w 2018 i 2022 roku. Komisja Etyki zdecydowała o tymczasowym zawieszeniu sprawującego szefa federacji od 1998 roku Josepha Blattera oraz kierującego UEFA Michela Platiniego, który był głównym kandydatem na następcę Szwajcara.

 

Kolejni prominentni działacze - szef Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CONMEBOL) Paragwajczyk Angela Napouta oraz Alfredo Hawita Banegasa z Hondurasu, który od maja kierował Piłkarską Konfederacją Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (CONCACAF) - zostali zatrzymani i aresztowani w czwartek nad ranem w Zurychu, kilka godzin przed rozpoczęciem obrad Komitetu Wykonawczego. Obaj z urzędu byli też wiceprezydentami FIFA.

 

(PAP)