Arabia Saudyjska organizuje konferencję syryjskich grup opozycyjnych

Arabia Saudyjska organizuje konferencję syryjskich grup opozycyjnych
Reuters podkreśla w niedzielę, że konferencja zaplanowana na 8-10 grudnia, jak wynika z zaproszeń otrzymanych przez przedstawicieli Armii Islamu, jest próbą zebrania grup, między którymi istnieją podziały, od dawna stanowiące przeszkodę w poszukiwaniu rozwiązania dla trwającego już prawie pięć lat konfliktu syryjskiego.
 
Armia Islamu nie ujawniła, czy zamierza wysłać swych przedstawicieli do Arabii Saudyjskiej. Rząd w Rijadzie zdecydowanie wspiera ugrupowania opozycyjne, usiłujące obalić prezydenta Syrii Baszara el-Asada.
 
W konferencji nie będzie uczestniczyło Państwo Islamskie; wiele syryjskich ugrupowań opozycyjnych walczy zarówno z tymi dżihadystami, jak i z reżimem Asada. Nie będzie również reprezentowany Front Al-Nusra, powiązany z Al-Kaidą i uznawany za organizację terrorystyczną.
 
Władze w Rijadzie nie podały jeszcze oficjalnie terminu spotkania przedstawicieli syryjskich grup opozycyjnych. Nie jest też jasne, czy konferencja ma się odbyć w stolicy, czy gdzie indziej w Arabii Saudyjskiej.
 
Przedstawiciele syryjskiej opozycji na wygnaniu mówią, że do Arabii Saudyjskiej przybędzie co najmniej 65 przedstawicieli ugrupowań politycznych i zbrojnych.
(PAP)