Francja: Aukcja meteorytów w Paryżu - najdroższy za 130 tys. euro

Francja: Aukcja meteorytów w Paryżu - najdroższy za 130 tys. euro
"Wszystkie meteoryty znalazły kupców" - poinformowano po aukcji, na której wyprzedano kolekcję zapalonego filozofa i astrofizyka Pierre'a Delpuecha. Była to największa w historii aukcja meteorytów.
 
Najwyższą cenę osiągnęła część meteorytu Gibeon, który zawdzięcza swą nazwę miastu w Namibii, w pobliżu którego znaleziono jego fragmenty. Wyceniany na 60-65 tys. euro, trafił w ręce chińskiego milionera, który zapłacił za niego 130 tys. euro.
 
Za 37 tys. euro sprzedano jeden z pochodzących z Arizony w USA meteorytów znanych jako Canyon Diablo, o wadze 17,8 kg. Z kolei 2 tys. euro kosztował meteoryt, który w 1947 roku w spektakularnym deszczu meteorów spadł w górach Sichote-Aliń na dalekim wschodzie Rosji.
 
Całość aukcji, na której sprzedano także próbki ziemskich minerałów oraz instrumenty i książki naukowe, przyniosła blisko 650 tys. euro.
 
Kolekcja zawierała znaczną liczbę pallasytów, bardzo pięknego w przekroju rodzaju meteorytów żelazno-kamiennych, które składają się z dużych kryształów oliwinu zatopionych w stopie żelazo-niklowym. Dwa wyjątkowej urody fragmenty sprzedano na aukcji za 4,5 tys. każdy.
 
Pierwszym kryterium wartości meteorytu jest jego rzadkość i powiązana z nią wartość naukowa, ale od pewnego czasu przesłanką dla kolekcjonerów są także czynniki estetyczne, jak forma czy struktura.
(PAP)