Schetyna: PiS łamie palce demokracji, będziemy jej bronić w samorządach

Schetyna: PiS łamie palce demokracji, będziemy jej bronić w samorządach
Ubiegający się o fotel przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Schetyna spotkał się w poniedziałek w Olsztynie z działaczami tej partii z Warmii i Mazur. "Jestem tu między przyjaciółmi" - mówił, zaś szef lokalnych struktur PO poseł Jacek Protas zapewniał, że działacze z regionu popierają Schetynę "w marszu do liderowania PO, bo będzie on w stanie zbudować silną opozycję w parlamencie".
 
Podczas konferencji prasowej Schetyna potwierdził, że we wtorek będzie rozmawiał z liderami Europejskiej Partii Ludowej "na temat tego, co się dzieje w PO i w Polsce".
 
"Jadę do Brukseli, by się spotkać z europosłami i by z nimi rozmawiać o przyszłości PO, ale nie unikniemy rozmów o tym, co dzieje się w Polsce, co dalej z Trybunałem Konstytucyjnym" - mówił Schetyna i dodał, że we wtorek odbędzie się w tej sprawie spotkanie robocze, a po nim ma zapaść decyzja o tym, czy w przyszłym tygodniu o sytuacji w Polsce będzie rozmawiał Parlament Europejski. Dodał, że z uwagi na silną pozycję Polski w UE sytuacja w naszym kraju budzi zainteresowanie. Odnosząc się do komentarzy PiS w tej sprawie (europoseł PiS Tomasz Poręba określił to mianem "histerii" - PAP) Schetyna przypomniał, że frakcja, do której należy PiS, nie ma większości w PE.
 
"Mówiliśmy i ostrzegaliśmy, że kwestie aktywności PiS będą się odbijać echem w Brukseli" - dodał Schetyna i zapewnił, że działacze PO w regionach, w samorządach będą dbali o przestrzeganie demokratycznych reguł i pracowali tak, by utrzymać wysokie tempo lokalnego rozwoju.
 
Odnosząc się do ostatnich wydarzeń związanych z Trybunałem Konstytucyjnym Schetyna powiedział, że działacze jego ugrupowania "rozmawiają o tym, jak łamane są palce polskiej demokracji i praworządności, w jaki sposób jest łamana autonomia Trybunału Konstytucyjnego". Przyznał, że w sobotę wybiera się na organizowaną przez Komitet Obrony Demokracji demonstrację pod budynkiem Trybunału. "O tym, czy poprzemy tę demonstrację jako PO, będziemy dyskutować w środę" - przyznał.
 
Podczas wizyty w Olsztynie Schetyna dziękował lokalnym działaczom PO, m.in. byłej posłance Beacie Bublewicz (nie zdobyła mandatu w ostatnich wyborach), posłowi Pawłowi Papke, czy byłemu posłowi Mironowi Syczowi (teraz wicemarszałkowi). Przyznał, że region w ostatnich latach bardzo się rozwinął, że bardzo dobrze w ostatnim czasie współpracowali ze sobą marszałek (był nim Protas) i wojewoda (Marian Podziewski z PSL).
(PAP)