Wenezuela: opozycja wygrała wybory parlamentarne

Wenezuela: opozycja wygrała wybory parlamentarne
EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Prezydent Nicolas Maduro uznał w przemówieniu telewizyjnym porażkę swojej formacji - Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV). Oświadczył, że mimo niekorzystnych dla niego wyników w Wenezueli zatriumfowała demokracja i konstytucja, ale o przegraną obwinił oponentów spiskujących - według niego - w celu zdestabilizowania socjalistycznej rewolucji.

 

O obsadzie pozostałych miejsc w Zgromadzeniu Narodowym jeszcze nie poinformowano. Opozycja już wcześniej ogłosiła zwycięstwo wyborcze.

 

Były to najtrudniejsze od 1998 roku wybory dla zwolenników zmarłego prezydenta Hugo Chaveza i zapoczątkowanej przez niego rewolucji boliwariańskiej.

 

Po opóźnianym o kilka godzin ogłoszeniu wyników ulice stolicy Wenezueli, Caracas, wypełnili zwolennicy opozycji; słychać było okrzyki radości, wybuchały fajerwerki.

 

Opozycja już od wielu miesięcy była uważana za faworyta wyborów, zbijając kapitał na niezadowoleniu społecznym w związku z kryzysem ekonomicznym wywołanym taniejącą ropą naftową.

 

Spadająca od 2014 roku cena wenezuelskiej ropy ze 100 dolarów za baryłkę osiągnęła 34,05 dolara w piątek, a najwyższa na półkuli zachodniej inflacja wyniesie w Wenezueli na koniec tego roku 85 proc. W 2014 roku doszła ona do 68,5 proc, a w roku 2013 - 58 proc.

 

(PAP)