David Cameron spotkał się z Beatą Szydło

Jak mówiła premier w środę, to Cameron zaproponował spotkanie w Warszawie. Brytyjski szef rządu chce przekonać Polskę do swoich propozycji dotyczących nowych warunków uczestnictwa Wielkiej Brytanii w UE. Polska nie zgadza się na postulowane przez Londyn prawo do ograniczenia zasiłków dla imigrantów z UE.
 
"Dla nas nie jest to do przyjęcia, więc w rozmowach będę podkreślała, że to nie jest dla nas punkt akceptowalny, ale oczywiście zaczekajmy do szczegółów rozmów, bo będę też chciała usłyszeć od pana premiera, jakie on postawi warunki" - zapowiadała na środowej konferencji prasowej premier Szydło.
 
"Jesteśmy nastawieni na to, by wspierać Wielką Brytanię, by pozostała w Unii Europejskiej. To jest niezwykle ważne dla kształtu Unii i dla nas również w związku z powyższym" - zadeklarowała premier.
 
Dwudniową wizytę szefa brytyjskiego rządu w Warszawie rozpoczęła robocza kolacja, którą podjęła w środę wieczorem Camerona premier Szydło. Rozmowy są kontynuowane na porannym spotkaniu w czwartek, po którym planowane są wypowiedzi premierów dla mediów. O godz. 10 Cameron spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim.
 
W zeszłym miesiącu Cameron wysłał do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska list, w którym przedstawił listę reformatorskich żądań Londynu. W poniedziałek Tusk wysłał do przywódców państw UE list, w którym poinformował, że rozmowy o postulowanych przez Wielką Brytanię reformach UE posunęły się naprzód. W odpowiedzi Cameron podkreślił, że chce nadal czteroletniej zwłoki w wypłacaniu zasiłków socjalnych dla imigrantów z UE.
 
Postulaty Camerona dotyczą czterech obszarów; obok prawa do ściślejszej kontroli imigracji z państw UE dotyczą one także: wypracowania warunków współpracy między krajami strefy euro a państwami spoza niej na zasadach niedyskryminujących tych ostatnich, wzmocnienia konkurencyjności, rynku wewnętrznego i ograniczenia ciężarów regulacyjnych oraz zachowania suwerenności państw i zwiększenia roli parlamentów narodowych.
 
Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami Camerona ma się odbyć najpóźniej do końca 2017 roku. Gdyby do porozumienia z państwami UE doszło jeszcze w grudniu, głosowanie mogłoby odbyć się w czerwcu lub lipcu 2016 roku.
 
Porozumienie z Londynem będzie jednym z głównych tematów szczytu UE planowanego na 17 i 18 grudnia.
 
Cameron: Wielka Brytania to naturalny partner Polski w UE i NATO
Wielka Brytania to naturalny partner Polski w UE i NATO - oświadczył w czwartek szef brytyjskiego rządu David Cameron po spotkaniu z premier Beatą Szydło. Zadeklarował, że Wielka Brytania chce bronić i rozbudowywać wschodnia flankę NATO.
 
 
Cameron powiedział, że miał bardzo dobre rozmowy z premier Szydło, szczególnie jeśli chodzi o współpracę w zakresie obrony i reformy Unii Europejskiej. "Jesteśmy silnymi członkami NATO, oba (nasze) kraje wypełniają cel NATO - wydawania 2 proc. PKB na obronę" - podkreślił. Przypomniał, że kolejny szczyt NATO odbędzie się w 2016 roku w Warszawie. Wyraził nadzieję, że będzie tak samo udany jak szczyt NATO w Walii.
 
"Wielka Brytania bardzo chce bronić i rozbudowywać wschodnią flankę NATO, brytyjskie siły zbrojne uczestniczą w patrolach powietrznych nad Morzem Bałtyckim, uczestniczą w szkoleniach, także na terenie Polski. Chcemy jednak robić więcej, Wielka Brytania jest jednym z pierwszych krajów, który się włączył do sił szybkiego reagowania NATO i dba o obecność NATO na wschodniej flance" - powiedział szef brytyjskiego rządu.
 
Kolejny temat rozmów, to - jak mówił Cameron - reforma UE. "Wierzymy, że Europa państw narodowych jest ważna, że siła Unii Europejskiej pochodzi z różnorodności i elastyczności na potrzeby państw członkowskich" - przekonywał brytyjski premier. Jak ocenił, parlamenty narodowe powinny odgrywać większą rolę w UE; konieczne jest też - jego zdaniem - ograniczenie biurokracji i dokończenie jednolitego rynku.
 
"Jeśli chodzi o kwestie najtrudniejsze, dotyczące kwestii socjalnych, będziemy razem szukać rozwiązania. Wspieram zasadę swobodnego przepływu osób (...) chodzi tylko o skalę tych przepływów ludności w ciągu ostatniej dekady w Europie i presję, jaką to powoduje na usługi publiczne. To jest problem z którym musimy sobie poradzić, widzę tutaj wolę polityczną w Polsce i wierzę, że możemy znaleźć wspólne rozwiązanie" - zaznaczył Cameron.
 
Zadeklarował że chce, aby Wielka Brytania pozostała w zreformowanej Unii Europejskiej.
 
Postulaty Camerona dotyczą czterech obszarów - obok prawa do ściślejszej kontroli imigracji z państw UE dotyczą one także: wypracowania warunków współpracy między krajami strefy euro a państwami spoza niej na zasadach niedyskryminujących tych ostatnich, wzmocnienia konkurencyjności, rynku wewnętrznego i ograniczenia ciężarów regulacyjnych oraz zachowania suwerenności państw i zwiększenia roli parlamentów narodowych.
 
Cameron powiedział też, że polscy żołnierze odegrali ważą rolę w walce w faszyzmem. "Nigdy nie zapomnimy roli Polski w stawianiu oporu komunizmowi i przywróceniu wolności kontynentowi. Obrazy Solidarności walczącej i pokonującej opresyjny rząd i obalającej żelazną kurtynę, to są obrazy z mojego dzieciństwa" - podkreślił.
 
"Wierzę, że jesteśmy naturalnymi partnerami w handlu - Wielka Brytania to drugi co do wielkości partner handlowy Polski, w zeszłym roku zainwestowaliśmy tutaj (w Polsce) 3 miliardy euro", a także w NATO w w Unii Europejskiej - zaznaczył premier Wielkiej Brytanii. 
 
Fot. PAP/Radek Pietruszka
 
Szydło: Nie ma pełnej zgody z Wielką Brytanią ws. zasiłków
W kwestii ograniczania przez Wielką Brytanię zasiłków dla imigrantów z UE, między Polską a Londynem nie ma pełnej zgody - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło. Wyraziła nadzieję, że w przyszłości uda się wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie.
  
Na konferencji po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem - które dotyczyło m.in. propozycji nowych warunków uczestnictwa Wielkiej Brytanii w UE - Szydło była pytana m.in. o postulowane przez Londyn prawo do ograniczenia świadczeń socjalnych dla emigrantów.
 
"Zrobimy wszystko, żeby naszych partnerów z Wielkiej Brytanii wesprzeć w tym, by obywatele brytyjscy wyrazili swoją opinię na dalszą współpracę w ramach Unii Europejskiej. To jest ważne dla nas wszystkich: dla bezpieczeństwa europejskiego, również dla rozwoju Europy" - powiedziała Szydło.
 
Oczywiście - dodała - "są takie propozycje ze strony pana premiera rządu Wielkiej Brytanii, które są dla nas bezdyskusyjnie akceptowalne w propozycjach reformy UE (...) Są też w dyskusji kwestie, co do których nie ma między nami pełnej zgody". "To są kwestie, które będziemy jeszcze omawiali, próbowali wspólnie rozwiązać" - powiedziała Szydło.
 
W tym kontekście wymieniała m.in. sprawę zasiłków i pomocy socjalnej. "Rozumiemy i akceptujemy prawo Wielkiej Brytanii do podejmowania takich decyzji, które są suwerennymi jeśli chodzi o realizację polityki socjalnej i społecznej państwa. To szanujemy. Natomiast chcemy, szanując zasadę wolnego przepływu osób w Unii Europejskiej, wypracować takie stanowisko, które z jednej strony będzie możliwe do zaakceptowania dla państwa brytyjskiego i będzie jednocześnie szanowało zasadę wolnego przepływu osób" - dodała.
 
Według Szydło ta sprawa będzie omawiana podczas kolejnych rozmów przedstawicieli rządów Polski i Wielkiej Brytanii.
 
Cameron podjął negocjacje w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE przed planowanym do końca 2017 roku referendum w sprawie wyjścia z Unii. Jedną z propozycji brytyjskiego premiera jest prawo do kontroli migracji i ograniczenia zasiłków dla imigrantów.
(PAP)