Wlk. Brytania: coraz więcej kobiet i nieletnich podejrzanych o terroryzm

Wlk. Brytania: coraz więcej kobiet i nieletnich podejrzanych o terroryzm
PAP/EPA

Liczba kobiet, które trafiają do aresztu pod zarzutem przestępstw terrorystycznych w ciągu 12 miesięcy, więcej niż się podwoiła - z 21 do 50. Liczba aresztowanych poniżej 18. roku życia jest najwyższa w historii.

 

Ogólna liczba 315 aresztowanych stanowi wzrost o jedną trzecią w porównaniu z tym samym okresem w poprzednich latach. Resort odnotował także wzrost o 31 proc. liczby aresztowanych z powodu międzynarodowego terroryzmu, co - jak podkreślono - jest rezultatem bezprecedensowych wysiłków policji i służb bezpieczeństwa, aby przeciwstawić się zagrożeniu ze strony Państwa Islamskiego i podróżom brytyjskich obywateli do i z Syrii.

 

Wzrost liczby aresztowanych kobiet jest spowodowany właśnie m.in. ich powiązaniami z terroryzmem międzynarodowym - odnotowano w raporcie ministerstwa.

 

Ze szczegółowych danych brytyjskiego Home Office wynika, że w ciągu 12 miesięcy do września tego roku wśród wszystkich aresztowanych 124 osoby usłyszały zarzuty, 68 ludzi zwolniono za kaucją, a 115 zwolniono bez postawienia w stan oskarżenia.

 

Liczba podejrzanych o terroryzm, którzy mają brytyjskie obywatelstwo wzrosła zdecydowanie do 79 proc., wobec 56 proc. w 2001 roku, kiedy sporządzono po raz pierwszy takie statystyki.

 

Od sierpnia 2014 roku w Wielkiej Brytanii obowiązuje czwarty (w pięciostopniowej skali) poziom zagrożenia terrorystycznego; jest ono oceniane jako "poważne".(PAP)