Hiszpania: Zatrzymano bossa największego gangu narkotykowego w Europie

Hiszpania: Zatrzymano bossa największego gangu narkotykowego w Europie
44-letniego Roberta Dawesa, który pochodzi z Nottingham, aresztowano 12 listopada i wydano do Francji. Aresztowanie przeprowadzono o świcie w nadmorskiej miejscowości Benalmadena, na Costa del Sol. Operację koordynował Europol, a brali w niej udział funkcjonariusze Gwardii Cywilnej, brytyjskiej Państwowej Agencji do Spraw Przestępczości (NCA) i francuskiego urzędu do zwalczania nielegalnego handlu narkotykami.
 
Według Gwardii Cywilnej Brytyjczyk jest najważniejszym przemytnikiem narkotyków w Europie. Jego gang wysyłał duże ilości kokainy z Ameryki Południowej do Europy i heroiny z Turcji i Afganistanu do Wielkiej Brytanii, na pokładach statków i samolotów.
 
Brytyjczyk mieszkał w luksusowych warunkach w Benalmadena, otoczony rodziną, służbą i ochroniarzami. Śledztwo w sprawie Dawesa rozpoczęło się w 2007 roku. Boss narkotykowy regularnie spotykał się w luksusowych hotelach w Madrycie z przedstawicielami południowoamerykańskich karteli. Sprowadzana przez niego m.in. do portu w Algeciras kokaina była ukrywana w chińskich meblach i kontenerach z owocami z Ameryki Południowej.
 
We wrześniu 2013 roku francuska policja skonfiskowała na lotnisku Paryż-Roissy-Charles de Gaulle 32 walizki, które zawierały 1,3 tony kokainy. Towar przyleciał z Wenezueli. Zatrzymano wówczas trzy osoby z szajki Dawesa, a także trzech włoskich członków kalabryjskiej mafii 'Ndrangheta.
 
Wcześniej wenezuelska policja zatrzymała w Caracas 27 osób, w tym wielu dowódców wojskowych zamieszanych w przemyt. Śledztwo w sprawie Dawesa było też prowadzone w Holandii w związku z falą zabójstw w latach 2014 i 2015. Ich celem było przejęcie kontroli nad przemytem kokainy w różnych krajach Europy.
 
Policjanci z różnych państw zostali specjalnie wyszkoleni, by prowadzić dochodzenie w sprawie rozległej organizacji Dawesa. Miała powiązania w Portugalii, Francji, Belgii, Holandii, Włoszech, Niemczech, Turcji, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pakistanie, Wenezueli, Ekwadorze i Meksyku, a także z 'Ndranghetą.
 
Gdy zatrzymano Dawesa, informacje o tym przeniknęły do brytyjskiej prasy, ale Gwardia Cywilna nie potwierdzała ich oficjalnie, by zakończyć dochodzenie - powiedział rzecznik.
(PAP)