Kukiz: Spór o publikację wyroku TK to dowód na konieczność zmiany konstytucji

Kukiz: Spór o publikację wyroku TK to dowód na konieczność zmiany konstytucji
fot. PAP
Szefowa KPRM Beata Kempa w piśmie do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego napisała, że do wyznaczenia składu orzekającego 3 grudnia, Trybunał Konstytucyjny zastosował pozaustawowe kryterium, co oznacza naruszenie konstytucji, a skutkiem, w ocenie szefowej KPRM, jest nieważność wyroku. Publikacja wyroku TK została wstrzymana do czasu przedstawienia stanowiska przez prezesa TK.
 
"Prawo, które zostało napisane w konstytucji z 1997 roku i które jest usankcjonowaniem porozumienia Okrągłego Stołu, należy natychmiast złamać - w imieniu państwa prawa. Mamy do czynienia z zamieszaniem, kryzysem ustrojowym, ten kryzys będzie się pogłębiał. Im dłużej będziemy zwlekać z powołaniem konstytuanty i stworzeniem nowej konstytucji, tym gorsze będą skutki tego kryzysu" - powiedział w piątek PAP Kukiz.
 
Jego zdaniem, ludzie mogą sami wyjść na ulice i domagać się swoich praw. "Sejm coraz bardziej zaczyna przypominać cyrk" - uważa Kukiz.
 
"System ustrojowy się zakleszczył, on wymaga natychmiastowych zmian, należy natychmiast w konstytucji wprowadzić zmiany, tak aby obywatel uzyskał większą kontrolę nad władzą" - przekonywał Kukiz. "W Polsce jest 50-procentowy próg frekwencyjny, a wynik referendum w sprawach ustrojowych ma dla władz charakter jedynie opiniotwórczy" - zaznaczył polityk Ruchu Kukiz'15.
 
Jak dodał, system w Polsce jest "systemem partiokratycznym". "U nas nie ma władzy ludu, jest władza partii, klanów, oligarchii" - ocenił Kukiz.
(PAP)