Macierewicz: bezpieczeństwo Ukrainy jest dla Polski zasadnicze

Macierewicz: bezpieczeństwo Ukrainy jest dla Polski zasadnicze
fot. PAP

„Ukraina jest naszym strategicznym partnerem na wschodzie i bezpieczeństwo Ukrainy, niepodległość Ukrainy i jedność Ukrainy jest dla Polski sprawą absolutnie zasadniczą. Bezpieczna Ukraina to bezpieczna Polska i bezpieczna Europa” – podkreślił minister.

 

Macierewicz przekazał, że wraz z Połtorakiem podpisał wspólną deklarację, mówiącą o współpracy wojskowej dwóch krajów. Jej rozszerzeniem zajmą się w najbliższym czasie specjalne grupy robocze. Minister wyraził także gotowość przystąpienia Polski do wspólnych ćwiczeń, które odbywają się na poligonie w Jaworowie, na zachodzie Ukrainy, z udziałem wojskowych z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

 

„Przekazano nam bardzo dokładną analizę obecnej sytuacji armii ukraińskiej i zagrożeń zewnętrznych, w których się Ukraina znajduje. To dla nas informacje bardzo ważne, zwłaszcza ze względu na to, że chcemy zrobić wszystko, by Ukrainie w jej trudnej sytuacji pomóc” – oświadczył Macierewicz.

 

Minister Połtorak także nazwał Polskę strategicznym partnerem swego kraju i wyraził wdzięczność za pomoc, która napływała na Ukrainę od jej zachodniego sąsiada od początku rosyjskiej agresji.

 

„Od pierwszego dnia agresji Federacji Rosyjskiej Polska była jednym z pierwszych krajów, która udzieliła Ukrainie pomocy. Otrzymaliśmy wsparcie polityczne i moralne, wsparcie materialno-techniczne, a nasi żołnierze, którzy zostali ranni na froncie, byli leczeni w Polsce” - powiedział.

 

Szef ukraińskiego resortu obrony poinformował, że jednym z tematów rozmów było funkcjonowanie wspólnej, trójnarodowej brygady - LITPOLUKRBRIG. „Proces tworzenia brygady trwa. Obecnie w jej sztabie pracuje 18 ukraińskich oficerów. Oczekujemy, że w styczniu uroczyście otworzymy ten projekt i rozpoczniemy przygotowania praktyczne. Jest to niewielki wkład Ukrainy w bezpieczeństwo Europy” – podkreślił Połtorak.

 

Po rozmowach szefów resortów obrony Polski i Ukrainy dołączyli do nich ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii, którzy także podpisali „Wspólne oświadczenie ministrów obrony państw bałtyckich, Polski i Ukrainy w zakresie rozwoju współpracy w sferze obronnej”.

 

MON w Warszawie poinformował w komunikacie, że sygnatariusze „przekazali w nim m.in. stanowcze stanowisko na rzecz zapewnienia integralności terytorialnej Ukrainy, wspólne przekonanie o konieczności pełnego wdrożenia Porozumień Mińskich 2014-2015, gotowość do rozszerzenia współpracy we wszystkich sferach wspólnego zainteresowania m.in. wspólnego udziału w przygotowaniu wojsk; współpracy w zakresie edukacji i rozwoju zawodowego; w sferze medycyny wojskowej oraz wojskowo-technicznej”.

 

(PAP)