Uruchomiono drugi odcinek mostu energetycznego na Krym

Uruchomiono drugi odcinek mostu energetycznego na Krym
fot. PAP/EPA
Polecenie uruchomienia wydał prezydent Władimir Putin za pomocą telemostu. Drugi odcinek mostu energetycznego z Kraju Krasnodarskiego na Krym pozwala na przełączenie systemu na półwyspie na tryb działania wspólny z rosyjskim systemem energetycznym - powiedział minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak składając meldunek prezydentowi.
 
Pierwotnie uruchomienie drugiego odcinka planowano na 20 grudnia, lecz termin przyspieszono. Prezydent Putin podziękował za rekordowe tempo i wyraził nadzieję, że na szybkości nie ucierpiała jakość.
 
Krym, który Rosja zaanektowała w marcu 2014 roku, według różnych ocen uzależniony jest od dostaw ukraińskiej energii w 70-80 procentach. 19 i 20 listopada nieznani sprawcy wysadzili cztery linie przesyłowe w graniczącym z Krymem obwodzie chersońskim, co pozbawiło mieszkańców półwyspu prądu. Lokalne zasilanie było w stanie zapewnić jedynie połowę zapotrzebowania na energię elektryczną.
 
Przed tygodniem ekipy remontowe na granicy administracyjnej między Ukrainą a Krymem podłączyły jedną z czterech zniszczonych wcześniej wybuchami linii energetycznych, które dostarczały prąd z ukraińskich elektrowni na półwysep. Wcześniej na remont nie zezwalali uczestnicy blokady Krymu, w tym krymscy Tatarzy, którzy po aneksji półwyspu przez Rosję wyjechali na tzw. Ukrainę kontynentalną, a od września prowadzą blokadę żywnościową Krymu.
(PAP)