Austria: aresztowano dwie osoby powiązane z atakami w Paryżu

Austria: aresztowano dwie osoby powiązane z atakami w Paryżu

Do aresztowania doszło na terenie obozu przejściowego dla uchodźców. Agencja dpa pisze o ujęciu "dwóch domniemanych terrorystów (dżihadystycznej organizacji) Państwo Islamskie" (IS).

 

Według agencji APA, która powołuje się na rzecznika prokuratury, aresztowanie miało miejsce w miniony weekend.

 

Mężczyźni przedostali się do Europy z Bliskiego Wschodu tzw. szlakiem bałkańskim i przekroczyli granicę Grecji na sfałszowanych syryjskich paszportach, podając się za uchodźców ubiegających się o prawo azylu.

 

Do Europy przedostali się w towarzystwie osób, które później weszły w skład grupy sprawców odpowiedzialnych za serię zamachów terrorystycznych w Paryżu 13 listopada. Może to oznaczać, że paryska komórka IS jest znacznie liczniejsza, niż zakładano dotychczas - zauważa "Kronen Zeitung".

 

Austriacki dziennik pisze, że dwaj mężczyźni zostali ujęci dzięki informacjom uzyskanym od "zaprzyjaźnionych służb wywiadowczych" i że od wtorku znajdują się w areszcie, gdzie są przesłuchiwani przez francuskich i austriackich ekspertów wywiadu.

 

Według "Kronen Zeitung" aresztowani mężczyźni prawdopodobnie czekali w Salzburgu na rozkaz przeprowadzenia ataków w dużych europejskich miastach, gazeta zastrzega jednak, że nie zostało to jeszcze potwierdzone.

 

Austriackie władze odmawiają komentarza w tej sprawie. Jak przekazała prokuratura, sprawa jest traktowana jako poufna.

 

W paryskich zamachach z 13 listopada, do których przyznała się do tych ataków, zginęło 130 osób. Policja w kilku krajach europejskich wciąż szuka osób, który mogły być zaangażowane w ataki lub w ich planowanie.(PAP)