Putin wstrzymuje umowę o wolnym handlu z Ukrainą

Putin wstrzymuje umowę o wolnym handlu z Ukrainą
PAP/EPA

W dekrecie wskazuje się na "nadzwyczajne okoliczności rzutujące na interesy i bezpieczeństwo ekonomiczne Federacji Rosyjskiej".

 

Jak informują rosyjskie media, decyzja ta jest związana z porozumieniem o strefie wolnego handlu między Ukrainą a Unią Europejską. Rosja, która wraz z Ukrainą należy do strefy wolnego handlu Wspólnoty Niepodległych Państw, twierdzi, że obawia się napływu po 1 stycznia przyszłego roku przez terytorium ukraińskie towarów z UE obłożonych zerową stawką celną.

 

Umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) to najważniejsza i największa część umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, podpisanej w czerwcu 2014 r. Rosja uważa, że wchodzące 1 stycznia w życie porozumienie zaszkodzi jej interesom gospodarczym, i groziła podjęciem kroków odwetowych, aby chronić swój rynek. Zappowiadała sankcje przewidujące m.in. embargo na import żywności z Ukrainy.

 

1 grudnia bez porozumienia zakończyły się trójstronne negocjacje pomiędzy Rosją, Ukrainą i UE na temat rosyjskich zastrzeżeń do umowy DCFTA.(PAP)