Ukraiński rząd zatwierdził zakaz handlu z Krymem

Ukraiński rząd zatwierdził zakaz handlu z Krymem
PAP/EPA

„Zakazuje się dostaw towarów i usług z tymczasowo okupowanych terytoriów na inne obszary Ukrainy albo z innych obszarów Ukrainy na tymczasowo okupowane terytoria, z wyjątkiem rzeczy osobistych, ważnych ze względów społecznych artykułów spożywczych i pomocy humanitarnej” – mówił szef rządu.

 

Jaceniuk uściślił, że decyzję o przedłużeniu umowy o dostawach energii elektrycznej na Krym będzie podejmowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

 

23 listopada ukraiński rząd zdecydował o tymczasowym przerwaniu towarowych połączeń transportowych z zaanektowanym przez Rosję Krymem. Zapadła ona w odpowiedzi na apel prezydenta Petra Poroszenki.

 

W przesłanym wówczas liście do premiera szef państwa zaproponował utworzenie grupy roboczej, której zadaniem będzie analiza następstw całkowitego wstrzymania ruchu samochodów ciężarowych i towarowego ruchu kolejowego między Ukrainą a Krymem, a także wstrzymania handlu z półwyspem.

 

Poroszenko wskazywał, że jego propozycja to wynik działań podejmowanych przez okupacyjne władze Krymu wobec aktywistów tatarskich i ukraińskich, którzy pozostają na półwyspie. Przypominał, że na Krymie toczą się śledztwa przeciwko organizatorom prowadzonej przez Tatarów blokady żywnościowej zajętego przez Rosję terytorium.

 

Jaceniuk na specjalnie zwołanym wtedy posiedzeniu rządu polecił przygotowanie projektu rozporządzenia ws. połączeń transportowych oraz nakazał opracowanie konkretnej listy towarów, których nie będzie można sprzedawać na Krym.

 

W listopadzie doszło do zaostrzenia sytuacji na granicy między Ukrainą a okupowanym Krymem. Nieznani sprawcy wysadzili cztery trakcje energetyczne w obwodzie chersońskim, które przesyłały prąd z ukraińskich elektrowni dla blisko 2 mln mieszkańców półwyspu.

Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych ogłosiło na Krymie stan wyjątkowy do czasu pełnego przywrócenia dostaw energii elektrycznej. Szpitale i inne ważne obiekty zostały przełączone na zasilanie awaryjne.

 

Rosjanie uruchomili w grudniu linię energetyczną, która ma dostarczać prąd na Krym z Kraju Krasnodarskiego w Rosji, jednak według źródeł ukraińskich uległa ona awarii.

 

Całkowitego zablokowania dostaw żywności i prądu na Krym domagają się od władz Ukrainy krymscy Tatarzy. Od 20 września prowadzą oni żywnościową blokadę półwyspu, nie wpuszczając tam samochodów ciężarowych.

 

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)