Szwajcarzy zablokowali ponad 50 mln franków na kontach powiązanych z FIFA

Szwajcarzy zablokowali ponad 50 mln franków na kontach powiązanych z FIFA
PAP/EPA

"Amerykańskie władze poprosiły o dokumenty powiązane z 50 kontami bankowymi w kilku różnych bankach. Istnieje podejrzenie, że rachunki te były wykorzystywane do przekazywania pieniędzy pochodzących z korupcji" - zaznaczył rzecznik ministerstwa Folco Galli.

 

"Tages Anzeiger" podało wcześniej, że chodzi o kwotę między 50 a 100 milionów szwajcarskich. Amerykańskie służby, zwracając się o pomoc prawną do strony szwajcarskiej, poprosiły o informacje o 50 rachunkach w 10 różnych bankach.

 

Światowa federacja piłkarska zmaga się z potężnym kryzysem od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne.

 

W dalszym ciągu postępowania wyszło na jaw, że podejrzani są również najważniejsze osoby funkcyjne w FIFA, m.in. prezydent Joseph Blatter, sekretarz generalny Jerome Valcke, a także kierujący Europejską Unią Piłkarską (UEFA) Michel Platini. Cała trójka została w październiku zawieszona na 90 dni przez Komisję Etyki. Zarzuty usłyszało już łącznie 28 osób. (PAP)