Turcja wycofa żołnierzy z Iraku. Po apelu Baracka Obamy

Turcja wycofa żołnierzy z Iraku. Po apelu Baracka Obamy
fot. PAP/EPA

W piątek Obama, który rozmawiał telefonicznie z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, wezwał go do respektowania integralności terytorialnej i suwerenności Iraku. Obama zaapelował do Ankary do "deeskalacji napięcia" w Iraku.

 

Na początku grudnia Ankara wysłała w rejon Mosulu na północy Iraku około 150 żołnierzy i 25 czołgów. Później część tych sił wycofała. Według sobotniego komunikatu Ankara "będzie kontynuować wycofywanie wojsk".

 

Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji przyznało, że doszło do nieporozumień z Bagdadem w sprawie relokacji tureckich oddziałów do Iraku

 

Strona turecka tłumaczyła, że kontyngent jest potrzebny do ochrony tureckich doradców wojskowych szkolących w obozie ochotników do walki z Państwem Islamskim, które opanowało Mosul. Ankara utrzymuje, że stacjonowanie tam wojsk tureckich uzgodniono z Bagdadem.

 

Tymczasem rząd Iraku twierdzi, że przysłanie przez Turcję żołnierzy do obozu nieopodal Mosulu odbyło się bez jego wiedzy i zgody, stanowi więc naruszenie suwerenności tego kraju.

 

Dżihadyści z Państwa Islamskiego opanowali Mosul w czerwcu 2014 roku. Kontrofensywa wojsk irackich na miasto była wielokrotnie przekładana z powodu zaangażowania żołnierzy w walki w innych częściach kraju.

 

(PAP)