Były pracownik Rosyjskiej Agencji Antydopingowej: Rosjanie nie powinni rywalizować w igrzyskach

Były pracownik Rosyjskiej Agencji Antydopingowej: Rosjanie nie powinni rywalizować w igrzyskach
fot.PAP/EPA
"Start rosyjskich lekkoatletów byłby nie fair w stosunku do sportowców z całego świata" - powiedział Witalij Stiepanow, który od roku wraz z żoną mieszka w Niemczech.
 
Małżeństwo mające ośmiomiesięcznego syna otrzymało nową tożsamość, zaś kilkanaście dni temu wystąpiło o przyznanie azylu przez Kanadę.
 
Na siedem miesięcy przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro nadal nie wiadomo, czy rosyjscy lekkoatleci będą mogli w nich uczestniczyć. 13 listopada Rosja została zawieszona przez IAAF, co było konsekwencją raportu Światowej Agencji Antydopingowej, ujawniającego istnienie w tym kraju systemu zorganizowanego dopingu.
 
Afera dopingowa w Rosji wybuchła 3 grudnia 2014 roku, gdy niemiecki kanał TV ZDF/ARD ujawnił w filmie sposoby i procedury tuszowanie dopingu w tym kraju. Trzykrotna zwyciężczyni maratonu w Chicago oraz srebrna medalistka halowych mistrzostw świata na 3000 m i mistrzostw Europy na 5000 m w 2006 roku Lilija Szobuchowa przyznała, że płaciła działaczom rosyjskiej federacji lekkoatletycznej za fałszowanie wyników jej badań antydopingowych.
 
O działaniach rosyjskich oficjeli i "systemie dopingowej korupcji" opowiadał także Stiepanow oraz jego żona Julia, specjalizująca się w biegach na 800 m. W lutym 2013 roku została ona zdyskwalifikowana na dwa lata za anomalie w paszporcie biologicznym. (PAP)