Rada Bezpieczeństwa zaaprobowała libijskie porozumienie pokojowe

Rada Bezpieczeństwa zaaprobowała libijskie porozumienie pokojowe
PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

Projekt rezolucji przygotowała Wielka Brytania. Podkreśla się w nim, że przyszły rząd jedności narodowej Libii powinien być jedynym przedstawicielem tego kraju. Reuters wskazuje, że kraje zachodnie mają nadzieję, iż libijskie porozumienie przyniesie stabilizację i pomoże w walce z Państwem Islamskim (IS).

 

Libijski ambasador przy ONZ Ibrahim Dabbaszi powiedział agencji Associated Press, że nowy libijski rząd jedności narodowej nie zwróci się natychmiast do takich krajów jak USA i W. Brytania o interwencję w formie nalotów, mających przeciwdziałać coraz większej obecności IS w Libii.

 

Ambasador dodał, że wolałby raczej rozluźnienie oenzetowskiego embarga na broń, aby Libia sama mogła się bronić przed Państwem Islamskim.

 

Przedstawiciele rywalizujących ze sobą parlamentów Libii podpisali 17 grudnia w marokańskim kurorcie Schirat deklarację o utworzeniu w przyszłości rządu jedności narodowej. Dokument przygotowano pod auspicjami ONZ przy współpracy z Unią Europejską.

 

Porozumienie zakłada powołanie do życia rządu tymczasowego oraz rady prezydenckiej; miałyby one pełnić swe funkcje do czasu przeprowadzenia w Libii powszechnych wyborów parlamentarnych. Reuters zwraca uwagę, że w obu parlamentach są nieprzejednani politycy, którzy odrzucają to porozumienie.

 

Nieuznające się wzajemnie rządy i parlamenty toczą spór o władzę w Libii od 2014 roku. Uznawany przez społeczność międzynarodową parlament (Izba Reprezentantów) wraz z rządem działa w Tobruku. Parlament w Trypolisie, Powszechny Kongres Narodowy, sprzyja natomiast radykalnym islamistom i nie jest uznawany na świecie.

 

Cztery lata po upadku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego i zabitego w 2011 roku, Libia pozostaje głęboko podzielona. Latem 2014 roku luźna koalicja zbrojnych ugrupowań o nazwie Jutrzenka Libii przejęła władzę nad Trypolisem, zmuszając prawowity rząd do przeniesienia się na wschód kraju. W październiku 2015 roku z inicjatywy ONZ oraz UE zostały podjęte wstępne konsultacje w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej.

 

(PAP)