USA: W Nowym Jorku rekord temperatury, na zachodzie śnieżyce i ulewy

USA: W Nowym Jorku rekord temperatury, na zachodzie śnieżyce i ulewy
Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE
Jak poinformowała Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) na nowojorskim Manhattanie zanotowano w piątek plus 18,8 st. C. Była to najwyższa temperatura zanotowana o tego dnia w tym rejonie USA.
 
Poprzedni rekord wynosił 17,7 st. C. Tyle osiągnął słupek rtęci na termometrze 25 grudnia 1982 r. w nowojorskim Central Parku. Rok temu o tej porze Nowy Jork zmagał się z morzem i śnieżycami.
 
Nowojorczycy, mieszkańcy Waszyngtonu i innych miast na wschodnim wybrzeżu USA przeżywają prawdziwe "indiańskie lato". Wiele osób wybiera się na spacery ubranych tylko w koszulki, szorty i sandały. W parkach drzewa i krzewy, w tym drzewa wiśniowe w Waszyngtonie, zaczynają budzić się do życia.
 
Dziennik "Washington Post" określił tegoroczne święta Bożego Narodzenia jako "tropikalne".
 
Zdaniem meteorologów, rekordowe temperatury na wschodzie przyczyniły się do tornad i powodzi w stanach południowych, które spowodowały już 14 ofiar śmiertelnych i kilkadziesiąt rannych. Żywioł najbardziej dotknął stan Missisipi, gdzie zginęło 7 osób, a 16 zostało rannych. Wśród ofiar znalazło się 7-letnie dziecko, które zginęło w przewróconym przez wichurę samochodzie.
 
W sąsiednim stanie Tennessee zginęło 6 osób w samochodzie ogarniętym przez błyskawiczną powódź.
 
Tornada na południu USA są zjawiskiem częstym na wiosnę, ale bardzo rzadkim o tej porze roku.
 
Na zachodzie, w stanie Nevada, również panują niezwykłe, jak na ten rejon, warunki pogodowe - śnieżyce lub ulewy. Śnieg spadł m. in. w Las Vegas, na pustyni Mojave. Biały puch obserwuje się tam niezwykle rzadko. Według NWS, spadł on tam ostatnio tylko trzykrotnie - w 1941, 1988 i 2008 r.
 
Meteorolodzy podkreślają, że te niezwykłe wybryki pogody to skutek niezwykle silnego w tym roku zjawiska "El Nino", czyli ciepłego prądu na Pacyfiku docierającego do wybrzeży Ameryki Południowej.
(PAP)