Papież: dzieci trzeba chronić, bawić się z nimi i nie być egoistami

Papież: dzieci trzeba chronić, bawić się z nimi i nie być egoistami
PAP/EPA/ANGELO CARCONI

W katechezie na temat Dzieciątka Jezus papież zauważył, że choć niewiele wiadomo o jego dzieciństwie, wiele można dowiedzieć się, obserwując życie dzieci.

 

„Rodzice i dziadkowie mają piękny zwyczaj patrzenia na dzieci, na to, co robią. Odkrywamy, że dzieci domagają się naszej uwagi, muszą być w jej centrum”- powiedział Franciszek.

 

„Czy dlatego, że są dumne? Nie, dlatego, że mają potrzebę, by czuć się bezpieczne” - dodał.

 

„Dzieci kochają się bawić. Bawić się z dzieckiem oznacza porzucić naszą logikę, by wejść w jego logikę. Jeśli chcemy sprawić, by dziecko dobrze się bawiło, trzeba wiedzieć, co podoba się jemu i nie być egoistą, czyli nie zmuszać dzieci do robienia tego, co podoba się nam” - wyjaśniał papież.

 

Podczas audiencji z udziałem około 10 tysięcy osób Franciszek składał życzenia na Nowy Rok, między innymi Polakom.

 

"Dziękuję wam i wszystkim, którzy na różne sposoby okazali mi duchową bliskość oraz złożyli życzenia z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Z serca je odwzajemniam i życzę wam i waszym rodzinom, a szczególnie tym, którzy czują się samotni, abyście w wierze mogli głęboko doświadczyć w waszym życiu nowonarodzonego Syna Bożego i cieszyć się Jego miłością, Jego pokojem i radością” - mówił papież, zwracając się do Polaków.

 

Na zakończenie audiencji zaapelował o pomoc i braterską solidarność z ludnością USA, Wielkiej Brytanii i Ameryki Południowej, zwłaszcza Paragwaju, która ucierpiała z powodu kataklizmów - powodzi i tornad.

 

(PAP)