Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu wolnego handlu z Ukrainą

Putin podpisał ustawę o wstrzymaniu wolnego handlu z Ukrainą
PAP/EPA

Przypominają, że umowa o strefie wolnego handlu została podpisana przez kraje członkowskie Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w roku 2011, lecz w związku z wejściem w życie części gospodarczej umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE, co następuje 1 stycznia 2016, warunki zmieniły się w sposób zasadniczy.

 

W dokumentach towarzyszących ustawie, podpisanej w środę przez Putina, podkreślono, że "strona ukraińska de facto zrezygnowała z rozwoju współpracy w ramach WNP i wybrała drogę do pełnej integracji z Unią Europejską". Zaznaczono też, że liberalizacja celna przewidziana w porozumieniu Ukrainy z UE "przyniesie znaczne szkody gospodarce Rosji".

 

Projekt ustawy skierował do Dumy Państwowej prezydent Putin, który 16 grudnia podpisał dekret o anulowaniu od 1 stycznia funkcjonowania umowy o wolnym handlu w odniesieniu do Ukrainy w związku wyjątkowymi okolicznościami, które nie są obojętne dla interesów i bezpieczeństwa gospodarczego Federacji Rosyjskiej i wymagają podjęcia natychmiastowych kroków - pisze agencja TASS.

 

Rosja zapowiadała, że jeśli część handlowa umowy Ukraina-UE wejdzie w życie, to od 1 stycznia 2016 roku Moskwa wprowadzi zakaz importu żywności z Ukrainy. Tę decyzję uzasadniano przyłączeniem się Kijowa do sankcji wobec Rosji. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew informował w sierpniu, że Ukraina została dołączona do grona państw objętych w odwecie rosyjskim embargiem, jednak decyzję wobec niej na razie zawieszono.

 

Umowa o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA) między Ukrainą a UE to najważniejsza i największa część umowy stowarzyszeniowej podpisanej przez obie strony w czerwcu 2014 roku.

(PAP)