Papież: Kościół musi obejmować przebaczeniem tych, którzy o nie proszą

Papież: Kościół musi obejmować przebaczeniem tych, którzy o nie proszą
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Santa Maria Maggiore to szczególnie bliska Franciszkowi bazylika. Odwiedza ją zawsze w ważnych momentach swego pontyfikatu, począwszy od swego wyboru w marcu 2013 roku. W piątek był tam po raz 30.

 

W homilii podczas mszy, którą odprawił po otwarciu Drzwi Świętych, papież mówił o Maryi jako Matce Miłosierdzia i o pokoleniach wiernych, którzy w modlitwie proszą o wstawiennictwo i pociechę, by nie zostać sami, zwłaszcza w chwilach niepewności i cierpienia.

Franciszek przypomniał, że otwarte przez niego Drzwi Święte są Bramą Miłosierdzia.

 

„Każdy przekraczający ten próg wezwany jest do zanurzenia się w miłości miłosiernej Ojca, z pełnym zaufaniem i bez jakiegokolwiek lęku” - podkreślił. Papież mówił o mocy przebaczenia, zauważając, że słowo to nie jest rozumiane przez „mentalność światową”.

 

„Ten, kto nie potrafi przebaczać, nie poznał jeszcze pełni miłości. A tylko ten, kto naprawdę kocha, jest w stanie dotrzeć do przebaczenia, zapominając o doznanej zniewadze” – wskazywał Franciszek.

 

Przypomniał następnie: „Maryja stała się dla nas wszystkich Matką przebaczenia. Ona sama, idąc za przykładem Jezusa, wspomagana Jego łaską, była w stanie przebaczyć tym, którzy zabijali Jej niewinnego Syna”.

 

„Dla nas Maryja staje się obrazem tego, jak Kościół musi obejmować przebaczeniem tych, którzy o nie proszą. Matka przebaczenia uczy Kościół, że przebaczenie ofiarowane na Golgocie nie zna granic. Nie może go powstrzymać prawo z jego niuansami, ani też mądrość tego świata z jej rozróżnieniami” - powiedział papież.

 

Oznajmił, że przebaczenie Kościoła „musi być równie szerokie jak przebaczenie Jezusa na krzyżu i Maryi u jego stóp” i dodał z naciskiem: „Nie ma innej alternatywy”.

 

„Moc przebaczenia jest prawdziwym antidotum na smutek spowodowany przez urazy i żądzę zemsty. Przebaczenie otwiera na radość i pogodę ducha, ponieważ uwalnia duszę od myśli o śmierci, podczas gdy urazy i żądza zemsty podżegają umysł i rozdzierają serce, odbierając mu spoczynek i pokój” - dodał.

 

Papież wezwał wiernych, aby otworzyli serca na radość przebaczenia, by uczynić z codziennego życia pokorne narzędzie Bożej miłości.

 

Papież otworzył już wcześniej Drzwi Święte w katedrze w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej Bangi 29 listopada, potem 8 grudnia w bazylice watykańskiej podczas inauguracji Roku Miłosierdzia i w rzymskiej bazylice świętego Jana na Lateranie.

 

(PAP)