Resort rodziny ostrzega przed wyłudzeniami "na 500 zł"

Resort rodziny ostrzega przed wyłudzeniami na 500 zł
fot. PAP
"W mediach społecznościowych pojawiła się nieprawdziwa informacja, że od stycznia 2016 r. wchodzi 500 złotych na dziecko wraz z możliwością pobrania gotowego wniosku. Podawany jest link do strony z wnioskiem, gdzie za jego pobranie trzeba wpisać numer telefonu. Jest to próba wyłudzenia pieniędzy za pobranie wniosku. Inicjatywa ta nie była konsultowana z Ministerstwem Rodziny, Pracy Polityki Społecznej" - podał w poniedziałek resort, który przygotowuje przepisy realizujące program Rodzina 500 plus.
 
Jak podkreślono, wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego zostanie dopiero opracowany przez MRPiPS, będzie on darmowy i dostępny także na stronie internetowej ministerstwa.
 
Wnioski - podkreślił resort - będzie można go składać od momentu startu programu, co według zapowiedzi powinno nastąpić w kwietniu tego roku.
 
Zgodnie z projektem świadczenie wychowawcze 500 zł będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub gminne centra do realizacji świadczeń.
 
Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Program Rodzina 500 plus) jest w trakcie prac legislacyjnych. Jak podało MRPiPS, zakończono już etap uzgodnień międzyresortowych i projekt odpowiedniej ustawy znajduje się w konsultacjach społecznych, które mają potrwać do 21 stycznia.
(PAP)