Waszczykowski: Coraz większe szanse na stałą obecność wojsk NATO w Europie Wschodniej

Waszczykowski: Coraz większe szanse na stałą obecność wojsk NATO w Europie Wschodniej
"Unika się terminu bazy, bo to niektórym przypomina okres zimnej wojny i zachowanie konfrontacyjne, ale jest coraz więcej przesłanek, że ta obecność zostanie zagwarantowana" - mówił w TVN24 Waszczykowski.
 
Zdaniem ministra jest szansa, że zostanie to ustalone podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie. "Szczyt lipcowy nie może być jedynie szczytem podsumowującym to, co zostało przyjęte w Walii, ten szczyt musi pójść dalej i musi rozpocząć proces tworzenia obecności sojuszniczej na terenie Europy Środkowo-Wschodniej" - zaznaczył Waszczykowski
 
Szef MSZ przekonywał też, że ci, którzy interpretują jego wywiad dla Reutersa jako zgodę na ograniczenie przywilejów Polaków w Wielkiej Brytanii w zamian za bazy NATO w Polsce, dokonują "nadinterpretacji". "Wywiad był bardzo długi, był streszczany, to poszło jak głuchy telefon, ktoś zaczął skracać moje wypowiedzi, a nawet zmieniać ich interpretacje" - powiedział Waszczykowski.
 
Na pytanie, czy "chce sprzedać naszych rodaków na wyspach" odpowiedział: "We wszystkich wywiadach, których od dwóch miesięcy udzielam, przypominamy, że jesteśmy przeciwni jakiemukolwiek zamachowi na benefity socjalne i na wolność traktatową".
 
Jak relacjonował Reuters, szef polskiego MSZ deklarował, że Polska może być otwarta na negocjacje w sprawie żądań Londynu dotyczących ograniczenia w Wielkiej Brytanii praw imigrantów z Unii Europejskiej, jeśli Londyn pomoże jej zwiększyć obecność NATO w Europie Środkowej. "Waszczykowski powiedział, że te dwie kwestie dyskutowane są w tandemie" - podała agencja.
 
"Pytany o to, czy Wielka Brytania może zaoferować coś Polsce, by zmiękczyć jej sprzeciw wobec propozycji Camerona, Waszczykowski powiedział: Oczywiście. Wielka Brytania może zaoferować coś Polsce w kwestii międzynarodowego bezpieczeństwa" - napisał Reuters.
 
"Wciąż uważamy się za członków NATO drugiej kategorii, ponieważ w Europie Środkowej (...) nie ma znaczących sił sojuszu lub instalacji obronnych, co daje Rosjanom wymówkę do rozgrywania tego regionu" - powiedział według agencji Waszczykowski. Dodał: "Wielka Brytania mogłaby wesprzeć nasze oczekiwania dotyczące wojskowej obecności Sojuszu na polskim terytorium".
 
W reakcji na publikację wywiadu MSZ wydało komunikat, w którym podkreśla, że minister dwukrotnie i to w sposób jednoznaczny podkreślił w nim, że Polska nie protestowałaby wobec obniżenia świadczeń socjalnych dla Polaków tylko w przypadku, gdyby rząd brytyjski zdecydował się na ich obniżenie także dla wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa.
 
"Jeśli Wielka Brytania zdecydowałaby się na ograniczenie benefitów dla wszystkich mieszkańców, to my nie będziemy protestować, bo wtedy wszystkich traktuje się jednakowo" - zacytował MSZ słowa swojego szefa.
(PAP)