USA: Obama zapowiada zgodne z konstytucją restrykcje ws. broni

"Nie zapobiegnie to każdemu przestępstwu w tym państwie. Nie zapobiegnie każdej masowej strzelaninie, nie utrzyma każdej broni z dala od rąk przestępcy. Potencjalnie jednak uratuje niektórym życie i oszczędzi bólu ich rodzinom" - powiedział Obama dziennikarzom w Białym Domu. Według niego, zarekomendowane przez jego administrację propozycje w tej sprawie zostaną przedstawione w ciągu kilku najbliższych dni.
 
"Dobrą wiadomością jest to, że są to nie tylko rekomendacje zgodne z moimi urzędowymi uprawnieniami i władzą wykonawczą, ale są one tym, co popiera przeważająca większość narodu amerykańskiego, w tym posiadacze broni" - dodał prezydent.
 
Zniechęcony biernością Kongresu w sprawie kontroli broni Obama poprosił w ubiegłych miesiącach swych doradców o sprawdzenie w jaki sposób mógłby wykorzystać swe uprawnienia wykonawcze dla dokonania jednostronnych posunięć w tej dziedzinie bez akceptacji kongresmenów. Jedną z opcji jest tutaj postawienie dodatkowej liczbie sprzedawców broni wymogu uzyskania odpowiedniej licencji, co spowodowałoby zwiększoną liczbę sprawdzeń ich klientów.
(PAP)