Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła próbę nuklearną w Korei Północnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła próbę nuklearną w Korei Północnej
PAP/EPA

W czasie zwołanego w trybie pilnym posiedzenia za zamkniętymi drzwiami w Nowym Jorku deklarację jednomyślnie przyjęło 15 członków Rady, w tym Chiny, tradycyjny sojusznik Korei Płn.

 

RB oświadczyła, że test stanowił "wyraźne naruszenie" rezolucji Rady, zatem "w dalszym ciągu istnieje jednoznaczne zagrożenie dla pokoju międzynarodowego i bezpieczeństwa".

 

Rada Bezpieczeństwa zapowiedziała, że "rozpocznie natychmiastowe prace" nad kolejnymi krokami wobec Pjongjangu, które będą uwzględnione w "nowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa".

 

Deklaracja nie precyzuje, jakie mogą być te "dodatkowe posunięcia" i nie wspomina wprost o sankcjach. Jednak dyplomaci ONZ wskazali, że Rada rozważy wzmocnienie międzynarodowych sankcji, którymi Pjongjang już jest objęty od czasu trzech pierwszych prób nuklearnych.

 

Jedną z możliwości jest dołożenie kolejnych nazwisk na listę osób i przedsiębiorstw objętych represjami w związku z ich rolą w programie nuklearnym.

 

Każda z trzech poprzednich prób Korei Płn. - w październiku 2006 roku, maju 2009 roku i lutym 2013 roku - doprowadzała do zaostrzenia międzynarodowych sankcji.

 

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Kraje Rady Bezpieczeństwa przypomniały w środę, że "w przeszłości wyrażały determinację, aby podjąć dodatkowe znaczące kroki w przypadku nowej próby" przeprowadzonej przez Koreę Północną.

 

Władze Korei Północnej oświadczyły w środę, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków. Wielu ekspertów wątpi jednak, czy Pjongjang mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale. Źródła amerykańskie zastrzegają, że potrzeba co najmniej kilku dni na ustalenie, jakiego rodzaju urządzenie nuklearne zostało przetestowane przez Pjongjang.

(PAP)