Andrzej Duda złożył kondolencje prezydentom Niemiec i Turcji

Andrzej Duda złożył kondolencje prezydentom Niemiec i Turcji
fot. PAP
"Głęboko poruszony informacją o zamachu terrorystycznym w Stambule, którego ofiarami padli obywatele Niemiec, składam na ręce pana prezydenta, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, wyrazy najgłębszego współczucia. Zapewniam pana, że w tych bolesnych i trudnych chwilach łączymy się w żałobie i modlitwie z rodzinami i bliskimi ofiar" - napisał Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do prezydenta Niemiec.
 
Prezydent podkreślił, że w zamachach w Stambule "światowy terroryzm po raz kolejny pokazał swoje krwawe oblicze". "Dlatego musimy pozostać zdeterminowani i solidarni w walce z tymi, dla których obce są wartości naszej cywilizacji" - podkreślił prezydent.
 
W depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana Andrzej Duda podkreślił, że "naród polski nigdy nie pogodzi się w aktami terroru wymierzonymi w niewinnych ludzi".
 
"Poruszony wiadomością o zamachu, który miał miejsce dziś w Stambule, w imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, składam na ręce Pana Prezydenta wyrazy najgłębszego współczucia, oraz zapewniam o naszej solidarności z bliskimi ofiar" - napisał Andrzej Duda w depeszy skierowanej do tureckiego prezydenta.
 
W samobójczym zamachu w historycznej części Stambułu we wtorek zginęło 10 osób, a 15 zostało rannych. Według wicepremiera Turcji Numana Kurtulmusa większość zabitych to cudzoziemcy. Władze zidentyfikowały sprawcę; był nim urodzony w 1988 roku Syryjczyk.
 
Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier powiedział, że zginęło co najmniej ośmiu Niemców, a dziewięciu zostało poważnie rannych.
 
Do wybuchu doszło na dawnym hipodromie między Hagią Sophią a Błękitnym Meczetem, które należą do najpopularniejszych atrakcji turystycznych Stambułu. Po ataku zamknięto obiekty turystyczne, w tym Hagię Sophię i Cysternę Bazyliki.
(PAP)