Premier po spotkaniu z szefami klubów: Polskie sprawy trzeba rozwiązywać w Polsce

"To było dobre i potrzebne spotkanie. Myślę, że czas, by te emocje, które zostały wywołane przez nieodpowiedzialne środowiska na temat sytuacji w Polsce, uspokoić" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej po wtorkowym spotkaniu.
 
"Zgodziliśmy się co do tego, że sprawy polskie należy rozwiązywać tutaj w Polsce. Źle się stało, że te sprawy zostały przeniesione na arenę międzynarodową, ale zrobimy wszystko, by ta sytuacja się uspokoiła i żeby te nieuprawnione i nieprawdziwe informacje dotyczące sytuacji w Polsce wyjaśnić" - zaznaczyła szefowa rządu.
 
Zadeklarowała, że rząd polski podejmie w tym celu wszelkie działania. Premier podkreśliła, że jest gotowa i jest dla niej jednoznaczne, że jej rolą na forum UE jest prezentowanie polskiego stanowiska, obrona dobrego imienia Polski i odkłamanie nieuprawnionych opinii, które na temat Polski pojawiły się w ostatnich dniach.
 
W spotkaniu, które odbyło się w gmachu KPRM uczestniczyli m.in.: szef klubu PiS - Ryszard Terlecki i rzeczniczka tego klubu Beata Mazurek, szef klubu PO - Sławomir Neumann, a także wiceszef klubu Platformy Rafał Trzaskowski, szef klubu Nowoczesnej - Ryszard Petru, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, Kukiz'15 - reprezentowany jest przez wiceszefa klubu Marka Jakubiaka.
 
B. Szydło: umówiliśmy się na kolejne spotkania z szefami klubów
"Wierzę głęboko, że dzisiejsze spotkanie przekonało wszystkich przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych, szczególnie ugrupowań opozycyjnych, że warto rozmawiać, że warto spierać się merytorycznie. Umówiliśmy się na kolejne spotkania; będzie również w najbliższym czasie prezentowana informacja ministra Waszczykowskiego w parlamencie dotycząca kierunków polityki zagranicznej" - powiedziała premier na konferencji prasowej po spotkaniu.
 
Wyraziła przekonanie, że wtorkowe spotkanie z liderami klubów parlamentarnych to dobry krok w tym kierunku, aby opozycja konstruktywnie włączyła się w realizację polityki zagranicznej, którą rząd będzie chciał prowadzić "w interesie Polski i Polaków".
 
"Umówiliśmy się, że kluby parlamentarne wykażą konstruktywną współpracę, podejmą działania, żeby ich przedstawiciele w PE, w grupach parlamentarnych, również stanęli po stronie tych faktów, które będzie prezentował polski rząd" - podkreśliła premier.
 
 
Szydło o debacie w PE: oczywiste, że polski premier reprezentuje Polskę

"Politycy PO nie musieli do mnie apelować ani żądać niczego, bo dla mnie rzeczą oczywistą jest, że polski premier zawsze reprezentuje Polskę wtedy, kiedy jest sytuacja taka, że należy bronić dobrego imienia Polski" - powiedziała premier. Zaznaczyła, że było to dla niej oczywiste jeszcze przed wtorkowym spotkaniem z przedstawicielami klubów parlamentarnych. "Oczywiście dla mnie było jednoznaczne, i również przed dzisiejszym spotkaniem, że to będę podejmować" - dodała.

 

W przyszły wtorek - 19 stycznia - o sytuacji w Polsce debatować ma Parlament Europejski. O włączeniu tego tematu do porządku obrad PE na styczeń zdecydowała w grudniu Konferencja Przewodniczących europarlamentu.

(PAP)