Szwecja: Prokuratura wystąpiła do władz Ekwadoru o przesłuchanie założyciela WikiLeaks

Szwecja: Prokuratura wystąpiła do władz Ekwadoru o przesłuchanie założyciela WikiLeaks
Źródło: Wikipedia
"Trudno ocenić, kiedy dostaniemy odpowiedź" - podkreśliła szwedzka prokuratura. Według komunikatu wniosek o przesłuchanie Assange'a przesłano w ostatnim czasie; nie podano konkretnej daty.
 
Agencja Reutera przypomina, że w zeszłym miesiącu Szwecja i Ekwador podpisały dokument, który umożliwia zadanie Assange'owi pytań przez śledczych. Negocjacje w tej sprawie trwały przez pół roku. W przypadku pozytywnej odpowiedzi władz Ekwadoru pytania założycielowi WikiLeaks miałaby zadawać szwedzka prokurator Ingrid Isgren i funkcjonariusz policji.
 
Od lata 2012 roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Australijczyk schronił się tam, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest poszukiwany w związku z podejrzeniem napaści seksualnej i gwałtu; Assange zaprzecza zarzutom. Twierdzi, że obawia się, iż w razie ekstradycji do Szwecji zostanie wydany władzom amerykańskim w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami, m.in. dotyczącymi operacji wojskowych USA w Iraku i Afganistanie, oraz tysiącami depesz dyplomatycznych amerykańskich misji na całym świecie.
 
W sierpniu 2015 roku szwedzka prokuratura z powodu przedawnienia umorzyła dochodzenie w sprawie napaści seksualnej, ale nadal chce przesłuchać Assange'a w sprawie gwałtu, którego założyciel WikiLeaks miał się dopuścić w czasie wizyty w Szwecji w 2010 roku.
 
Od chwili udzielenia mu azylu w ekwadorskiej placówce Assange nie opuszcza znajdującego się w centrum Londynu budynku. Na jego potrzeby jedno z biur przerobiono na apartament, w którym Australijczyk mieszka, pracuje i przyjmuje gości.
(PAP)