Wiceszef MSZ twierdzi, że KE nie ma uprawnień do działań wobec Polski

Wiceszef MSZ twierdzi, że KE nie ma uprawnień do działań wobec Polski
Jean-Claude Juncker, fot. PAP/EPA

Pytany o komentarz do środowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie wdrożenia wobec Polski pierwszego etapu procedury ochrony państwa prawa Stępkowski - który reprezentował w ostatnich tygodniach MSZ w części jego kontaktów z Komisją Europejską - zaznaczył, że resort spraw zagranicznych z zajęciem stanowiska czeka na pisemną informację KE w tej sprawie.

 

Ta, przedstawiona w środę przez wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, jest bowiem - zdaniem wiceministra - "nie do końca spójna". Stępkowski w wypowiedzi dla PAP ocenił, że o ile KE i Timmermans posiadają kompetencje "w zakresie nadzorowania przestrzegania zasad praworządności względem instytucji unijnych", to "jeśli chodzi o relacje z państwami tutaj jakiekolwiek kompetencje posiada tylko i wyłącznie Rada (Europejska - PAP)".

 

Stępkowski powołuje się w tej sprawie na opinię służb prawnych Rady Europejskiej, która - według niego - wskazuje, że "+legal framework+ zaproponowany przez Komisję nie ma żadnego umocowania w traktatach". "Z moich osobistych konsultacji z urzędnikami w Radzie wynika, że podtrzymują oni to stanowisko" - podkreślił.

 

Wiceszef MSZ ocenił, że "niedobrze byłoby, gdyby Komisja całe zamieszanie medialne chciała wykorzystać po to, ażeby przypisać sobie kompetencje, których nie przyznaje jej traktat" - podkreślił. "Liczymy, że pozycja Rady nie będzie w jakiś sposób osłabiana przez de facto działania Komisji. Dlatego bardzo nas cieszą zapewnienia wczorajsze uczynione przez przewodniczącego KE Jean Claude'a Junckera, iż Komisja zamierza działać w pełni na podstawie traktatów" - dodał.

 

"Rzeczpospolita liczy na to, że prawo traktatowe Unii Europejskiej będzie przez Komisję przestrzegane" - zaznaczył Stępkowski.

 

O rozpoczęciu wobec Polski pierwszego etapu procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa poinformował w środę wiceszef KE Frans Timmermans. "Chcemy rozpocząć dialog z polskimi władzami bez przesądzania o możliwych dalszych krokach" - zaznaczył.

(PAP)