W. Brytania: Heteroseksualna para walczy o związek partnerski

W. Brytania: Heteroseksualna para walczy o związek partnerski
Fot. PAP/EPA/MAST IRHAM
34-latka i 39-latek, rodzice 8-miesięcznego dziecka, złożyli wniosek o zarejestrowanie ich związku w urzędzie dzielnicy Chelsea. Jednak urzędnicy stanu cywilnego odmówili, tłumacząc, że instytucja rejestrowanego związku partnerskiego (tzw. PACS) jest zarezerwowana dla osób homoseksualnych.
 
"Władze uniemożliwiają nam i tysiącom innych heteroseksualnych par wybranie związku cywilnego. Chcemy to zmienić" - wyjaśniła Rebecca Steinfeld. Jak dodała, "związki partnerskie są instytucją równościową, nowoczesną, która przyznaje niemal te same prawa i obowiązki co małżeństwo, ale bez jego bagażu historycznego, podziału ról i oczekiwań społecznych".
 
Prawniczka pary uznała, że jest "to oczywisty przykład dyskryminacji", a rząd nie może "usprawiedliwić wykluczenia par heteroseksualnych ze wszystkich praw i zabezpieczeń prawnych, jakie daje związek partnerski". Sprawa trafiła Wysokiego Trybunału (High Court).
 
Jak poinformowano, ponad 33 tys. par podpisało petycję na rzecz "egalitarnego związku partnerskiego".
 
Regulacja o związkach partnerskich od 2004 roku daje możliwość zarejestrowania związku homoseksualnym parom. W 2013 roku w Anglii i Walii zalegalizowano małżeństwa homoseksualne, a w Szkocji - w 2014 roku. Natomiast w Irlandii Północnej prawo nie przewiduje takiej możliwości.
(PAP)