FIFA oficjalnie zatwierdziła pięciu kandydatów w wyborach na prezydenta

FIFA oficjalnie zatwierdziła pięciu kandydatów w wyborach na prezydenta
fot. PAP/EPA

Wcześniej z ubiegania się o stanowisko prezydenta FIFA zrezygnował Michel Platini. Szef UEFA, podobnie jak dotychczasowy prezydent światowej federacji Joseph Blatter, został w grudniu zawieszony na osiem lat przez Komisję Etyki FIFA.

 

Tym samym do wyborów, które odbędą się 26 lutego, o schedę po zawieszonym w wyniku afery korupcyjnej Blatterze staną: sekretarz generalny UEFA Szwajcar włoskiego pochodzenia Gianni Infantino, prezydent Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej szejk Salma Bin Ebrahim Al Khalifa z Bahrajnu, jordański książę Ali bin Al-Hussein, południowoafrykański biznesmen i polityk, a w przeszłości działacz na rzecz walki przeciwko apartheidowi Tokyo Sexwale oraz były sekretarz generalny FIFA Francuz Jerome Champagne.

 

O terminie wyborów zdecydował Komitet Wykonawczy FIFA 20 lipca ubiegłego roku. Wówczas Blatter, który pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej od 1998 roku, poinformował, że nie weźmie w nich udziału.

 

Decyzję o rezygnacji ze stanowiska szefa FIFA Szwajcar podjął na początku czerwca, cztery dni po reelekcji w Zurychu. Kongres odbył się w atmosferze skandalu, ponieważ przed jego rozpoczęciem zatrzymano kilku wysokich rangą działaczy, przeciwko którym toczą się osobne postępowania amerykańskich i szwajcarskich organów sprawiedliwości. W sumie zatrzymano kilkudziesięciu działaczy. Wszyscy są podejrzani o korupcję.

 

FIFA zrzesza 209 narodowych związków.

 

(PAP)