Grzegorz Schetyna nowym szefem PO. Kopacz: Zawsze możesz na mnie liczyć

W głosowaniu na przewodniczącego Platformy wzięło udział 52 proc. uprawnionych do głosowania, na Schetynę głos oddało 91 proc. z nich, przeciwko było 9 proc - poinformował szef Krajowej Komisji Wyborczej PO Wojciech Wilk.
 
Wybory nowego szefa PO trwały od początku grudnia. Głosowanie internetowe zakończyło się 7 stycznia, natomiast listownie członkowie Platformy mogli głosować do środy 20 stycznia.
 
Początkowo o przywództwo w PO walczyli również b. wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak oraz b. minister sprawiedliwości Borys Budka, jednak obaj wycofali się i poparli Schetynę. O ile Budka nie miał większych szans na wyborczy sukces, to rezygnacja Siemoniaka była dużym zaskoczeniem dla działaczy Platformy.
 
Kopacz do Schetyny: zawsze możesz na mnie liczyć
Zawsze możesz na mnie liczyć - zadeklarowała b. premier Ewa Kopacz. Oceniła, że na te czasy Platforma jest potrzebna Polsce jak nigdy dotąd, bo zadaniem jest obronić polską wolność i miejsce Polski w Europie. 
 
Stawką - jak mówiła Kopacz - jest obecnie wszystko to, co Polska stworzyła i wywalczyła po 1989 r. Jak mówiła, kampania wyborcza PiS była "największym oszustwem w historii III RP". Według b. premier, to PO musi dziś przekonać Polaków, że nie ze swojej winy padli ofiarą kłamstwa, ale winni są politycy, których chęć powrotu do władzy była tak silna, że posunęli się do kłamstwa.
 
Kopacz powiedziała, że w PO, która powstała 15 lat temu, jest od początku i pełniła w niej wiele funkcji łącznie z funkcją szefowej partii. Podziękowała działaczom Platformy za wspólną pracę. "To nie koniec, jeszcze wiele przed nami" - zaznaczyła. Podkreśliła, że wielką wartością Platformy jest gra zespołowa i sukces w niej zależy nie tylko od kapitana drużyny, ale przede wszystkim od wykorzystania talentów i zaangażowania każdego z zawodników.
 
Zwracając się do Grzegorza Schetyny b. premier podkreśliła, że "zawsze może on na nią liczyć". Zaznaczyła, że wszyscy członkowie Platformy będą teraz razem ze Schetyną. Niech słowa "razem, wspólnie, obok siebie" - niech to będą słowa klucze pod twoim przywództwem - apelowała. Kopacz powiedziała, że przed PO bardzo ciężki czas, ale - jak zastrzegła - "wierzy w PO, bo wierzy w Polskę, w której nikt nie ma monopolu na patriotyzm, nowoczesność i sprawiedliwość".
 
PO dotąd szła drogą środka i to okazało się dobre dla Polski - podkreśliła Kopacz. Dodała, że szyldem PO jest społeczna gospodarka rynkowa i dlatego Platforma jest tak bardzo potrzebna Polakom.
(PAP)