ONZ: syryjskie rozmowy pokojowe zapewne się opóźnią

ONZ: syryjskie rozmowy pokojowe zapewne się opóźnią
PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Nie podając szczegółów Mattar powiedziała jedynie, że jest mało prawdopodobne, by te sponsorowane przez ONZ rozmowy rozpoczęły się w poniedziałek.

 

Negocjacje w sprawie zakończenia konfliktu syryjskiego formalnie zaczęły się w piątek. De Mistura spotkał się wtedy jedynie z delegacją syryjskiego rządu. W niedzielę spotkał się z przedstawicielami opozycji, ale - jak pisze Associated Press - było to spotkanie kurtuazyjne.

 

Wcześniej w poniedziałek biuro de Mistury poinformowało, że planowane na ten dzień spotkanie wysłannika ONZ z syryjską delegacją rządową zostało przełożone. Mattar jako powód podała, że de Mistura chciał się przedtem spotkać z syryjską opozycją.

 

Zgodnie z niedzielnym komunikatem ONZ de Mistura w poniedziałek w Genewie miał przyjąć osobno delegacje - najpierw reprezentującą syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, a kilka godzin później przedstawicieli Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC) grupującego syryjską opozycję.

 

Wcześniej opozycja zagroziła, że nie przystąpi do politycznych negocjacji z przedstawicielami Asada, dopóki nie zostaną wprowadzone konkretne kroki na rzecz poprawy sytuacji humanitarnej w Syrii.

 

(PAP)