Ruszają prawybory prezydenckie w USA

Tegoroczne prawybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych rozpoczynają się od głosowania  w niewielkim rolniczym stanie Iowa. Ostatnie sondaże z Iowa dają kilkuprocentową przewagę ubiegającej się o nominację Demokratów w listopadowych wyborach prezydenckich byłej szefowej dyplomacji Hillary Clinton nad senatorem z Vermont, socjalistą Berniem Sandersem. 
 
Czarnym koniem tych wyborów jest bez wątpienia kontrowersyjny multimiliarder Donald Trump, który nieznacznie prowadzi w sondażach z ultrakonserwatywnym senatorem z Teksasu Tedem Cruzem.  Trump zapowiadał m.in. deportację milionów nielegalnych imigrantów i zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych dla muzułmanów. Mimo szokujących wypowiedzi, z kandydata o niewielkim poparciu dzięki swojemu antysystemowemu wizerunkowi wyrósł na polityka, który ma realne szanse na prezydencki fotel w Białym Domu.
  
Analitycy ostrzegają, by nie przywiązywać zbyt dużej wagi do wyniku poniedziałkowego głosowania. Choć zwycięstwo będzie symbolicznie ważne, bo to pierwszy stan głosujący w prawyborach, to daje niewielką liczbę delegatów, którzy wyłonią latem nominowanego na kandydata danej partii.
 
Prezydent Stanów Zjednoczonych zostanie ostatecznie wyłonionych w wyborach, które odbędą się 8 listopada tego roku.