W Europie "znikło" ponad 10 000 nieletnich migrantów

W Europie znikło ponad 10 000 nieletnich migrantów
PAP/EPA/STR

Dane te dotyczą dzieci, po których zaginął wszelki ślad, choć ich przybycie zostało zarejestrowane przez władze krajów europejskich - poinformował Brian Donald z kierownictwa Europolu, unijnej agencji policyjnej, cytowany w niedzielę przez brytyjski tygodnik "The Observer".

 

Niemal połowa tych dzieci znikła na terenie Włoch, a tysiąca nie można się doliczyć w Szwecji .

 

"Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że w grę wchodzi ponad 10 000 dzieci" - oświadczył Donald.

 

"Nie wszystkie będą wykorzystywane przez przestępców, część zapewne połączyła się ze swymi rodzinami. Po prostu nie wiemy, gdzie są, co robią i z kim są" - dodał przedstawiciel Europolu.

 

W 2015 roku do Europy przybyło około miliona migrantów, dzieci stanowią 27 proc. tej liczby.

 

Bardzo złożona europejska "infrastruktura przestępcza" - jak mówił Donald - doskonaliła się i rozbudowywała właśnie w związku z wielkimi możliwościami rozwijania "niewolnictwa seksualnego", jakie stworzył przestępcom w ciągu 18 ostatnich miesięcy kryzys migracyjny wywołany wojną domową w Syrii i innych krajach.

 

Europol koncentruje się obecnie m.in. na funkcjonowaniu "bałkańskiego szlaku imigracyjnego", szczególnie trudnego do rozpracowania.

 

W Niemczech i na Węgrzech największa liczba pensjonariuszy więzień znalazła się tam wskutek wykrycia ich przestępstw związanych z kryzysem migracyjnym - konkluduje Donald.

 

(PAP)