Grecja: większa pomoc wojska przy przyjmowaniu migrantów

Grecja: większa pomoc wojska przy przyjmowaniu migrantów
PAP/EPA/PANAGIOTIS BALASKAS

"Zdecydowaliśmy z ministerstwem obrony, które już pomagało przy napływie uchodźców, że zwiększy swe wysiłki", aby dokończyć tworzenie infrastruktury dla przyjmowania migrantów - powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka rządu greckiego Olga Gerowasili.

 

Przyznając, że Grecja ma z powodów "finansowych i biurokratycznych" pewne opóźnienie w budowie na wyspach pięciu hotspotów (ośrodków przyjmowania i rejestracji migrantów), zapewniła, że Ateny będą gotowe "w uzgodnionym terminie", oczekiwanym przez UE.

 

Minister obrony Panos Kammenos sprecyzował, że armia będzie pomagać w ochronie zdrowia i zaopatrywaniu w żywność ośrodków dla migrantów, które będą gotowe w połowie lutego.

 

Z kolei grecki minister ds. polityki imigracyjnej Janis Muzalas w wywiadzie dla telewizji publicznej Ert, ocenił, że armia może "uciec od procedur biurokratycznych" i może przyspieszyć zakończenie budowy hotspotów oraz dwóch obozów dla uchodźców. Jeden będzie usytuowany w Schistu, na południowo-zachodnich przedmieściach Aten, a drugi w Sindos pod Salonikami na północy kraju.

 

Według ministra budowy te będą gotowe 17 lub 18 lutego, czyli na okres szczytu Unii Europejskiej (18-19 lutego), którego głównym tematem będzie kwestia migrantów.

 

UE zagroziła w ubiegłym tygodniu, że jeśli w ciągu trzech miesięcy Grecja nie usunie niedociągnięć w ochronie granicy z Turcją, kontrole na części granic w strefie Schengen będą mogły wrócić nawet na dwa lata.

 

(PAP)