PiS: Polacy mają prawo poznać prawdę o tragedii smoleńskiej

Minister obrony Antoni Macierewicz podpisał w czwartek dokumenty umożliwiające wznowienie badania katastrofy smoleńskiej. Zajmie się tym podkomisja działająca przy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP).
 
"Chcę wyrazić zadowolenie, że została powołana specjalna podkomisja, która będzie się zajmowała wyjaśnieniem przyczyn katastrofy smoleńskiej. Polacy mają prawo do tego, aby poznać prawdę o tragedii, w której zginęła elita państwa polskiego, reprezentowana przez przedstawicieli bardzo różnych środowisk politycznych i społecznych" - powiedział Jackowski w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie.
 
Jak ocenił, do dzisiaj nie mamy pełnej wiedzy o tragedii, nie znamy prawdy o katastrofie, ani wszystkich szczegółów. Zdaniem polityka PiS, "polską racją stanu i obowiązkiem rządu jest wyjaśnienie wszystkich okoliczności katastrofy smoleńskiej".
 
Jackowski apelował do opozycji, aby bardziej powściągliwie wypowiadała się o sprawie powołania podkomisji smoleńskiej. "Gdyby zostały dopełnione wszelkie procedury, gdyby były podjęte rzetelnie śledztwo, gdyby nie wykorzystywano tragedii do celów politycznych, dzisiaj bylibyśmy w zupełnie innej sytuacji" - dodał.
 
Polityk PiS przyznał też, że nie można wykluczyć, iż raport podkomisji smoleńskiej "będzie się częściowo pokrywał z wyjaśnieniami komisji Jerzego Millera". "Na miejscu opozycji ze spokojem podchodziłbym do prac nowego zespołu" - zaznaczył.
 
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. (PAP)